torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rekryteringsbolaget Pangara växer – värvar från Royal Design och Poolia

Malmöbaserade Pangara, som kopplar samman frilansande IT-utvecklare i Vietnam med kunder i främst norra Europa, växer. Det senaste året har bolaget gått från 15 anställda till 40, där en säljchef och digital marknadsföringschef till huvudkontoret är senaste nyrekryteringarna.

Till huvudkontoret i Malmö knyter bolaget nu till sig Mattias Danielsson, tidigare onlinemarknadschef på Royal Design och försäljningschef inom Schibsted.

– Det känns väldigt kul att jobba i en startup, med bra affärsmodell, och med ambitionen att växa snabbt, säger Mattias Danielsson till Rapidus.

Han kommer inom kort få sällskap av Martin Sundler som global försäljningschef. Han har en bakgrund som för Poolia.

Men det är på kontoret i Vietnam som merparten av de anställda sitter. Här finns i dag också 500 kvalificerade frilansare som kan ta uppdrag genom Pangara. Omkring 70 av dem arbetar redan på uppdrag för kunder i främst Sverige och Norden.

– För ett år sedan hade vi ett tiotal frilansare ute på uppdrag, och 70-80 kvalificerade, vilket känns fantastiskt, säger Pangaras vd David Svensson.

Pangara grundades 2015 av David Svensson, hans tidigare kollega från Ework Fredrik Wesslén samt Christoffer Brinkeborn Beselin. Den sistnämnda är fortfarande största ägaren, men i dag finns även investmentbolaget Acacia i ägarlistan liksom Eworks tidigare vd Cleas Ruthberg.

Pangara riktar sig i dag främst till mellanstora bolag inom IT-tunga branscher som betting och e-handel.

Felicia Frithiof

Malmöbaserade Pangara, som kopplar samman frilansande IT-utvecklare i Vietnam med kunder i främst norra Europa, växer. Det senaste året har […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Chefsrekrytering i Malmös byråvärld

    En övergång från idrottsrörelsen till byråvärlden. En chefsvärvning mellan grannkommunerna i nordöst. Här är de senaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv. […]

  • Vd-byte i fastighetsjätten

    Efter mer än ett decennium lämnar Unni Sollbe Stena Fastigheter Malmö. I Ängelholm ska en ny finanschef göra Koenigsegg börsfähigt. Här är de viktigaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv under veckan som gått.

  • Förlusten minskar för Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har det fortsatt tufft och avyttrar flera dotterbolag. Men vd Martin Hansson tycker att läget är bättre nu jämfört med i fjol.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Från Northvolt till Danir

    Först byggde han upp Sigma Connectivity ur återstoden av det nedlagda Sony i Lund. Sedan var han ansvarig för att bygga upp Northvolts batterifabrik i Skellefteå. Nu blir han vd för Dan Olofssons ägarbolag Danir.

  • Solid X vänder till förlust

    Tillväxttakten mattas för Solid X. Samtidigt blir lönsamheten alltmer ansträngd och resultatet föll under nollstrecket för året första nio månader. Och vd Filip Alexandersson tackar Dan Olofsson för sin kamp mot uthyrningslagen.

  • De köper ut Lisberg

    Executive search-byrån Lisberg köps ut av vd Eva Nielsen och kollegan Olle Olofsson från Dan Olofssons Pion Group som hellre kör vidare med eget varumärke inom chefsrekrytering.

  • Olofssons bolag står och stampar

    Årssiffrorna från Dan Olofssons koncern Danir vittnar om ett tufft konsultår 2024. Koncernen, som har växt år för år under lång tid stod, och stampade på samma nivå i fjol som året innan. – Det är konjunkturen helt enkelt, säger ordförande Johan Glennmo.

  • Konsultfrossa i Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har drabbats av konsultfrossa och redovisar en rejäl tillbakagång för det fjärde kvartalet 2024. Nu reviderar bolaget ned sina finansiella mål.

  • ”Uthyrningslagen gäller inte oss”

    En dom i Malmö tingsrätt slår fast att Dan Olofssons IT-bolag Sigma Industrial Solutions inte omfattas av den så kallade uthyrningslagen. Men skadan är redan skedd. – Vi tappade 240 uppdrag i höstas, säger Dan Olofsson.