fredag 26 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nedbantat Playtech börjar anställa igen

Det senaste året har brittiska Playtechs personalstyrka i Malmö bantats från närmare 90 till runt 60 anställda. Samtidigt letar platschefen Peter Greberg med ljus och lykta efter nya utvecklare.

Playtech, noterat på London-börsen, omsatte 807 miljoner euro förra året på att utveckla mjukvara åt spel- och bettingindustrin med kunder som Ladbrokes och irländska Paddy Power.

Malmökontoret ansvarar för utveckling av användargränssnitt inom Playtech Sports, främst de mobilappar som spelarna använder sig av. Hittills har detta inneburit en hel del arbete med att skräddarsy appar för varje enskild kund, men på senare tid har Playtech lagt om strategin och satsat på att generalisera tekniken så att den enklare ska funka för flera kunder.

– Den kundspecifika utvecklingen är mindre än tidigare. Det har gjort att vi kunnat effektivisera verksamheten, säger Peter Greberg till Rapidus.

Konkret innebär det att personalstyrkan i Malmö det senaste året minskat från cirka 90 till runt 60 anställda. Samtidigt flaggar Peter Greberg för att bolaget behöver anställa 15-20 nya utvecklare i Malmö det närmaste året för att möta tillströmningen av nya kunder, bland annat portugisiska Placard.

– Under 2018 kommer vi ha mycket fokus på att hitta folk. Det är en extrem konkurrens om duktiga utvecklare, säger han.

Playtech har haft ett kontor i Malmö sedan koncernen 2011 köpte upp dåvarande Malmöbolaget Mobenga. Tidigare planer på att komplettera den skånska utvecklingsverksamheten med en avdelning för digital marknadsföring har ännu inte realiserats men kan bli aktuella till hösten, uppger Peter Greberg.

Erik Olausson

Det senaste året har brittiska Playtechs personalstyrka i Malmö bantats från närmare 90 till runt 60 anställda. Samtidigt letar platschefen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.