onsdag 28 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Inyett expanderar i Helsingborg

Helsingborgsbaserade Inyett, som utvecklar mjukvara som håller koll på felaktiga fakturor, har vuxit kraftigt under året. De tre senaste månaderna har antalet kunder i snitt ökat med 50-60 per månad och under 2018 räknar vd Jone Sølvik med att anställa minst tolv nya medarbetare.

– I fredags tog vi beslutet att köra gasen i botten, vi siktar på att dubbla lokalytan i Helsingborg och nyanställa, säger Jone Sølvik till Rapidus.

Inyetts automatiserade mjukvara används för ekonomisk internkontroll. Mjukvaran slår exempelvis larm om fakturabeloppet vid ett betalningstillfälle är ovanligt högt, om en dubbelbetalning görs eller om kunden/leverantören har skulder hos Kronofogden. Det är även möjligt att kolla upp ett företag innan avtal ingås, då körs organisationsnumret genom olika register.

Från start satsade Inyett på den offentliga sektorn och har numera 80 procent av Sveriges kommuner, 90 procent av alla landsting och 150 – 200 kommunala bolag i kundlistan, uppger Jone Sølvik. Efterhand har privata storbolag tillkommit i kundlistan som Investor, Bofors och Intersport.

I det senaste bokslutet redovisar Inyett en omsättning på 12,8 miljoner kronor. Under pågående räkenskapsår, som är förlängt till 18 månader, räknar Jone Sølvik att den ökar till 27 miljoner. I dag arbetar 20 personer i Inyett, 8 nya medarbetare börjar i februari.

Sedan tidigare har Inyett ett norskt bolag, där ledningen planerar storsatsa under 2018. Utöver huvudkontoret i Helsingborg finns även kontor i Stockholm och Göteborg. Under nästa år räknar Jone Sølvik med att öka antalet anställda med 12 – 15 personer.

Bland Inyetts ägare syns grundare Johan Henckel, styrelseordförande Jan Swedin, Jone Sølvik och Örjan Johansson.

Emily Binks

Helsingborgsbaserade Inyett, som utvecklar mjukvara som håller koll på felaktiga fakturor, har vuxit kraftigt under året. De tre senaste månaderna […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Arvskifte i Danir – långt ifrån ”Succession”

    Dan Olofsson har länge varit en av Skånes mest färgstarka entreprenörer. Men nu är det sonen Johan Glennmo som leder familjens miljardimperium – med låg profil. På Rapidus frukostträff berättade han om ett odramatiskt och naturligt maktövertagande.

  • Pigga frukostminglare

    Ett 70-tal pigga frukostminglare samlades på onsdagmorgonen för att lyssna till Johan Glennmos resa som arvtagare och ledare för 13-miljarderskoncernen Danir. Här är mingelbilderna.

  • Tandborstfamiljens sportföretag växer

    Förra året passerade Tepe-Joel Eklunds USWE Sports hundramiljonersvallen och i år ökar försäljningen ytterligare. Däremot dubblar ryggsäcksbolaget förlusten jämfört med föregående räkenskapsår. Trots det jublar marknaden.

  • Ny vd i krisande Move By Bike

    Malmöbolaget Move By Bikes rekonstruktion förlängdes nyligen ytterligare. Nu blir Fredrik Videlycka permanent vd på efter att ha haft rollen som interim. Han siktar på att komma ur rekonstruktionen redan innan sommaren.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.