fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Daniel Kipowski går till Malmöbolag

Efter nära ett decennium på ledande poster inom Invest in Skåne går Daniel Kipowski till mjukvarubolaget InfraSight Labs i Malmö. Där ska han ansvara för bolagets planerade internationella expansion.

På Invest in Skåne arbetade han som affärsområdeschef med ansvar för att attrahera utländska investerare till Skåne inom bland annat IT. InfraSight Labs mjukvara visualiserar och kartlägger IT-miljöer och infrastruktur i form av servrar, lagringsplatser, användare och liknande.

– InfraSight Labs har fler än 20 procent av Sveriges kommuner och ett antal stora företag som kunder och vi växer, nu är det dags att gå internationellt. Det är där jag kommer in i bilden. Jag är rekryterad för att ta hand om den internationella expansionen, säger Daniel Kipowski till Rapidus.

Var den internationella expansionen ska börja är ännu oklart men den ska ta fart ordentligt nästa år.

Omkring 15 personer arbetar på InfraSight Labs. I fjol landade omsättningen på 5,2 miljoner kronor. I år är målet att dubbla den siffran, hittills i år har InfraSight sålt mer än hela 2016, uppger Daniel Kipowski.

Emily Binks

Efter nära ett decennium på ledande poster inom Invest in Skåne går Daniel Kipowski till mjukvarubolaget InfraSight Labs i Malmö. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.