fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Arbetsdelning över sundet gynnar brittiska Tunstall

De senaste tre åren har brittiska Tunstalls danska gren ökat bruttointäkten med fem miljoner danska kronor om året. Ledningen pekar på en gynnsam arbetsfördelning över sundet i den nordiska organisationen.

Tunstall gör obemannade larmcentraler för vårdhem och mjukvara som via signaler till anställdas telefoner kan registrera om dementa försvinner ut ur ett vårdområde.

I Danmark har Tunstall rötter tillbaka till 1972 med Jenka Electronics. Via uppköp och fusioner, bland annat med svenska STT Care, ägs verksamheten i dag av brittiska Tunstall Healthcare Group. Tunstall A/S är därmed en del av Tunstall Nordic.

Danska Tunstall har under tre år ökat bruttoförsäljningen med 5 miljoner danska kronor årligen, till 61 miljoner i senaste bokslutet. Framgången beror bland annat på en lyckad arbetsfördelning mellan det danska huvudkontoret i Stilling i Jylland, där många produkter inom bland annat telemedicin utvecklas, och det nordiska huvudkontoret i Malmö, uppger Klaus Riisberg, ansvarig för Tunstalls kommunlösningar, till Rapidus.

– Vi har ett starkt samarbete då vi finns så nära varandra. Medan vi koncentrerar arbetet i Jylland från Stilling, så kan vi ta specialister in till Själland från Malmö. På Själland har vi därför endast få konsulter, säger Klaus Riisberg.

I Sverige däremot har huvudkontoret i Malmö på Agnesfridsvägen avdelningskontor i Stockholm, Umeå, Göteborg, Luleå, Sundsvall, Örebro och Kalix.

Totalt har Tunstall-koncernen 1.800 medarbetare i 30 länder varav 150 i norden.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

De senaste tre åren har brittiska Tunstalls danska gren ökat bruttointäkten med fem miljoner danska kronor om året. Ledningen pekar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.