tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöbyrå bygger dejtingtjänst med Göteborgs-Posten

En dejtingsajt som länkar samman personer som har läst samma tidningsartiklar på nätet. Den idén satsar Malmöbyrån The Fan Club på i ett nytt dotterbolag. Just nu testas tjänsten i samarbete med Göteborgs-Posten.

”Det var Obama och Putin som förde oss samman”, säger ett fiktivt par i en reklamfilm för den nya tjänsten som testas på kärlekskranka GP-läsare. Malmöbaserade PR-byrån The Fan Club har jobbat med projektet i cirka ett år.

uk_barrett– I torsdags gick vi ut och sökte testpiloter för betaversionen. Jag väntar just nu på statistik över hur många som har registrerat sig och om vi har fått till några matchningar, säger Ulla-Karin Barrett, varumärkesstrateg på The Fan Club och vd i nystartade dotterbolaget Heybot.

Den som är inloggad på tjänsten kan se vilka artiklar andra inloggade har läst och i vilken grad man har läst samma artiklar som någon annan.

– Då kan det bli en naturlig öppning till ett samtal. Matchningen bygger på hur man beter sig snarare än hur man beskriver sig själv, vilket är nytt i nätdejtingvärlden, säger Ulla-Karin Barrett.

Algoritmen har byggts av The Fan Clubs utvecklare Babak Vahidi. Han blir teknikchef för Heybot, som är helägt av The Fan Club.

– Än så länge driver vi detta som ett startup-projekt inom The Fan Club, men vi tror att det ska börja flyga av egen kraft redan nästa år, säger Ulla-Karin Barrett.

GP kommer inte ha exklusiv rätt till den färdiga tjänsten utan fungerar som samarbetspartner under utvecklingsarbetet. The Fan Clubs ambition är att sälja tjänsten också till andra medieföretag och Ulla-Karin Barrett uppger att flera sådana har visat intresse. The Fan Club grundades 2002 och har i dag åtta anställda.

Elin Andersson Rosenstock

En dejtingsajt som länkar samman personer som har läst samma tidningsartiklar på nätet. Den idén satsar Malmöbyrån The Fan Club […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.