måndag 2 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöbyrå tar in ny delägare

RHR Corporate Communication har under sommaren plockat in Mikael Byström som ny senior partner och delägare. Malmöbyrån rider på noteringsvågen och har just ökat omsättningen med en tredjedel.

RHR Corporate Communications återstartades 2014 av Cecilia Andoff, Mats Hansson och Anders Antonsson efter att en tidigare fusion med Grayling lösts upp. I bokslutet för 2014 och 2015, som omfattar 18 månader, omsatte byrån 9,2 miljoner kronor. Den summan har byrån precis omsatt på 12 månader under det senaste räkenskapsåret, som avslutades i juni, uppger Cecilia Andoff.

cecilia-andoff– Antalet bolag som vill in på börsen håller i sig och det är en viktig kundgrupp för oss, säger hon till Rapidus.

RHR Corporate Communications är inriktat på strategisk rådgivning, företagskommunikation och finansiell information. Bland annat står RHR för industrikoncernen Trelleborgs årsredovisning. Mikael Byström, som blir ägare till en fjärdedel av Malmöbyrån, har själv ett förflutet som informationsdirektör på Trelleborg och Boliden men har de senaste tio åren arbetat som konsult åt främst den offentliga sektorn.

– Det är ett område vi behövde stärka upp oss på, hittills har vi jobbat främst med börsbolag, säger Cecilia Andoff.

Erik Olausson

RHR Corporate Communication har under sommaren plockat in Mikael Byström som ny senior partner och delägare. Malmöbyrån rider på noteringsvågen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Börstrauma i skånska industriföretag

    Stockholmsbörsen öppnade på måndagen med ett ras i nivå med Lehman Brothers-kraschen 2008. Rapidus har ringt runt och frågat de stora skånska industriföretagen hur de påverkas av handelskriget.

  • Influencerbolaget nobbar Shein

    Proad, med några av Sveriges största influencers i stallet, har beslutat att inte ingå samarbeten med företag som Temu, Shein eller liknande dropshippingbutiker. Vd Magnus Noord säger att beslutet kommer gynna fortsatt tillväxt.

  • Redo att shoppa för 20 miljarder

    Polymerkoncernen Trelleborg har fortfarande rejäla förvärvsmuskler efter försäljningen av affärsområdet Wheels för snart två år sedan. I fredags gästade vd Peter Nilsson Rapidus frukostmöte där han även luftade sina tankar om Dunkerstiftelsernas ägande.

  • Lundabyrå köps av Spiltan-backad grupp – och flyttar till Malmö

    Spiltan-backade byrågruppen Collaboration Art köper den Lundabaserade byrån Nordic Branch. Byrån blir därmed koncernkollega till Malmö-byråerna WGP och Innosearch. Inom kort flyttar de alla ihop.

  • Konsolidering i PR-branschen…

    Pandemin blev avgörande för flera av Skånes PR-byråer. Vissa gjorde rekord, andra föll och köptes upp. Rapidus vet vem som tog vem och tar tempen på branschen.

  • … som mognar i Skåne

    Allt fler företag har börjat inse värdet av strategisk kommunikation och varumärkesarbete. Det vittnar flera skånska PR-byråer om, bland andra Aspekta med vd Linda Molin.

  • IR-drottningen drar till Thule

    Catharina Paulcén etablerar sig som en kommunikations-stjärna när hon i höst blir friluftsbolaget Thule Groups nya kommunikationsdirektör och IR-chef. Bakom sig lämnar hon Lindab och dessförinnan Haldex.

  • Honeybadger slukar Shark

    Göteborgsbaserade Honeybadger tar över Shark Communications verksamhet från och med i dag. Försäljningen är sista steget i Spotlights omorganisering.

  • Influencer inte bara en kändisgrej

    Marknaden för produktplacering hos influencers har korsat miljardgränsen i Sverige och växer vidare. Nu sänker annonsörerna ribban för vem som kan klassas som en influencer.