onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Dubblad omsättning för e-handelsmjukvara från Malmö

Malmöbolaget Billmate dubblar omsättningen från två till fyra miljoner. Samtidigt får bolaget en ny vd.

MattiasHultbergBillmate– Vi kommer satsa rejält på expansion, framförallt när det gäller utveckling av personal, säger nya vd:n Mattias Hultberg till Rapidus.

Han är grundare av tand-och hudvårdsbolaget Beconfident i Helsingborg, som han drivit de senaste sex åren.

Billmate utvecklar och säljer betallösningar för e-handlare. Den senaste egenutvecklade produkten är en tjänst som innebär att kunden ska kunna betala direkt för en vara genom att klicka på en länk eller bild och därefter fylla i sin e-postadress och person- eller organisationsnummer utan att gå genom en kassa. Bland kunderna syns Skånemejerier, Malmö Redhawks samt bygg- och trädgårdsvaruhuskedjan Harald Nyborg.

Billmate knoppades av 2013 från Invoice Finance 2013, som sysslar med fakturaköp och inkassoverksamhet. Invoice Finance ägs av bland andra Tibia Konsult via dotterbolaget Holahög samt BioActive Polymers vd Fredrik Lindblad.

Sju personer arbetar i Billmate. Bolagets tidigare chef Johan Lindberg kvarstår som vd för Invoice Finance och styrelseledamot i Billmate.

Emily Binks

Malmöbolaget Billmate dubblar omsättningen från två till fyra miljoner. Samtidigt får bolaget en ny vd. – Vi kommer satsa rejält […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Alixlabs i mål med 165-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Hård motvind för Eolus

    Vindkraftsbolaget Eolus i Malmö redovisar en brakförlust för årets tredje kvartal. Pressade marginaler och problem med prestigeprojektet Pome i USA tvingar nu bolaget till omfattande sparåtgärder.