torsdag 16 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Scaladogrundare lämnar Microsoft

Sami Niemi, en av de fyra grundarna av det skånska bildbehandlingsbolaget Scalado, lämnar Microsoft. Han ökar i stället sitt engagemang i lokala uppstartsbolag, samt i Spintop Ventures där han går in i investeringskommittén.

Sami Niemi
– Nu är verksamheten i Lund stabilt integrerad i den övriga organisationen i Microsoft. Bolagsbyggandet är slut för tillfället och det är i stället business as usual som gäller. Jag längtar tillbaka till startupvärlden och känner att det nu är ett bra tillfälle att sluta, säger Sami Niemi till Rapidus.

Scalado grundades år 2000 av Sami Niemi, Pierre Elzouki, Maziar Jahanshahi och Fadi Abbas. Bolaget utvecklade lösningar för bildbehandling – till exempel supersnabb visning av bilder i mobiltelefoner. Under 2012 köpte finska Nokia Scalado för omkring 350 miljoner kronor. Hösten 2013 köptes Nokias mobiltelefondel av Microsoft i en affär värd motsvarande 47 miljarder kronor och Scaladogänget bytte återigen till nya logotyper på sina visitkort.

De första åren hade Scalado störst fokus på mobiltelefoner och hade med tiden installationer av bolagets mjukvara i över en miljard enheter. När verksamheten övergick i Microsofts ägo skiftades fokus från mobilt till desktop. I dag finns Scalados teknik bland annat i Windows 10 där alla bilder en användare klickar på öppnas med tekniken från Lundakontoret.

Sami Niemi var både platschef, med ansvar för personalstyrkan på 50 personer, samt ansvarig för området Photography med team i tre olika länder. I den nya organisation som sattes på plats i början av året rapporterar alla teamen i Lund direkt till cheferna i USA och Scaladoveteranen Karl Wittenmark axlar rollen som kontorschef.

Samtidigt skalar Sami Niemi nu upp sitt engagemang i olika lokala uppstartsbolag – vilka vill han dock inte nämna. Han hjälper även utländska bildteknikbolag och utöver det har han ökat engagemanget i Spintop Ventures, där han gick in som investerare redan från början.

– Spintop tar kanske en halvdag i veckan för mig. Övrig tid använder jag för att jobba med startups, egna projekt samt styrelsearbete, säger han.

Anders Frick

Sami Niemi, en av de fyra grundarna av det skånska bildbehandlingsbolaget Scalado, lämnar Microsoft. Han ökar i stället sitt engagemang […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.