lördag 27 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Katam bygger skogslabb i Lund – får uppbackning av Vinnova

Mjukvaruföretaget Katam, som startades i höstas av två före detta Sony-anställda, har nu fått en halv miljon kronor från Vinnova för att utveckla sin mobilteknik för skogsinventering. Sedan några veckor tillbaka arbetar Katam på att förfina den patentsökta tekniken i en egen inomhusskog på Mapci i Lund.

Till hösten räknar medgrundaren Krister Tham med att ha en prototyp klar.

Krister Tham– Den kommer användas som ett ”proof of concept” för att visa att tekniken håller, men också som ett sätt att demonstrera för kunder hur den här produkten ska användas, säger han.

Företagets mjukvara är utvecklad för att användas med en vanlig smartphone. Data som samlas in från telefonens kamera, GPS, kompass och accelerometer analyseras i realtid genom avancerad bildbehandling, vilket gör att både skogsvolym och kvalitet på träden kan beräknas på plats. Redan nu pågår diskussioner med stora skogsbolag, som är Katams tilltänkta kundkrets. Den första prototypen utvecklas som en separat applikation, med målet att under 2017 licensiera tekniken till skogsföretagens egna applikationer. På sikt kommer även en egen Katam-app att lanseras.

I skogslabbet på Mapci, som består av 20-25 kvadratmeter monterade trädstammar från golv till tak, finns inga trädkronor. Tekniken är inte heller optimerad för att mäta höjden på träd, utan tar där hjälp av offentlig laserdata och flygfotografier över svenska skogar.

– Vi kan kombinera flygdata med informationen som vi har på mark, lite som att tänka sig Google Earth och Google Streetview tillsammans, säger Krister Tham.

Båda grundarna av Katam, Krister Tham och Magnus Kåreby, har arbetat som projektledare på Sony Mobile i över tio år och de vann nyligen en intern pitchtävling på Sony. Förutom stödet från Sony har Katam under våren backats upp med 100.000 kronor från Almi Innovation.

Katam är numera baserat på Minc och har i dag tre anställda. Inom loppet av några månader hoppas de att personalstyrkan ska ha växt till minst det dubbla.

Hanna Sigeman

Mjukvaruföretaget Katam, som startades i höstas av två före detta Sony-anställda, har nu fått en halv miljon kronor från Vinnova […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.