måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny delägare till Lexicon IT-konsult

Anders Gratte, grundare av konsultmäklarbolaget Madeo som 2011 köptes upp av amerikanska Zerochaos, går in som ny delägare och styrelseledamot i Lexicon IT-konsult. Bolaget har runt 200 anställda i Sverige varav ett 50-tal vid det växande kontoret i Malmö.

Anders Gratte klev upp i koncernledningen för miljardföretaget Zerochaos i samband med uppköpet av Madeo 2011, men lämnade det amerikanska bolaget förra året. I Lexicon IT-konsult tar han över aktierna från två tidigare delägare som lämnar Lexicon IT-konsult. Kvar som huvudägare står vd Fredrik Jakobsson och försäljningschefen Carl Johan Bernadotte.

Efter köpet av B2Syd i höstas har Lexicon IT-konsult expanderat personalstyrkan i Skåne från cirka 30 till ett 50-tal anställda.

Markus N„renb„ck– Vi räknar med att vara 60-70 innan året är slut och kommer behöva flytta ut ur våra nuvarande lokaler till hösten, säger regionchefen Markus Närenbäck till Rapidus.

Han räknar med att omsättningen för den sydsvenska grenen av koncernen ska öka från 30 miljoner kronor 2015 till 45 miljoner i år. Lexicon IT-konsult arbetar med allt från affärssystem till nätverkssupport åt främst storbolag och offentlig sektor. I kundlistan finns bland andra Axis, Bombardier, Gambro och Sony även om den sistnämnda skurit ned rejält på sina konsultinköp.

Som ett tillväxtområde satsar Markus Närenbäck på strategisk rådgivning och konsulttjänster inom det han kallar digital transformation.

– Det sker en snabb förändring i beteende i marknaden där konsumenter och företag går från att vilja äga något till att vilja nyttja det. Spotify och Sunfleet är exempel på det. Det skiftet skapar mycket följder för IT-systemen, säger han.

Erik Olausson

Anders Gratte, grundare av konsultmäklarbolaget Madeo som 2011 köptes upp av amerikanska Zerochaos, går in som ny delägare och styrelseledamot […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.