torsdag 13 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Saromics och Red Glead skissar på nytt avknoppningsbolag

Under 2015 ökade Medicon Village-företaget Saromics Biostructures sin omsättning med 25 procent. Samtidigt skissar företaget på ytterligare en avknoppning inriktad på epigenetik, tillsammans med samarbetspartnern och kontorsgrannen Red Glead Discovery.

Båda företagen är inriktade på kontraktsforskning, Saromics genom strukturbeskrivning av främst proteiner, och Red Glead Discovery genom forskning på tidiga faser av läkemedelsutveckling.

Bj”rn Walse– Vi säljer båda tjänster för att kunna finansiera våra egna projekt, ingen av oss har något riskkapital. Vi började titta på att spinna ut samarbetet som ett eget bolag redan i höstas så det är något som vi är mitt uppe i. Vi är inte klara än med konstellationen, men när det händer ska vi börja leta efter finansiering, säger Saromics vd Björn Walse till Rapidus.

Det planerade avknoppningsbolaget baseras på ett forskningssamarbete som startade 2012 och kretsar kring proteiner som är involverade i epigenetiska processer, med målet om att identifiera molekyler som kan utvecklas till läkemedelskandidater mot huvudsakligen cancer, men även diabetes och andra inflammatoriska sjukdomar.

Saromics Biostructures och Red Glead Discovery samarbetar även i nybildade Lundabolaget Merozyne Therapeutics, som är baserat på LU-forskning om muskelsjukdomen MDC1A. Bolaget har sedan i december letat kapital på sex miljoner kronor och är nu i diskussion med investerare enligt Björn Walse.

Omsättningen i Saromics har under de senaste åren gått uppåt i stadig takt. Under 2015 landade omsättningen på en bit över sju miljoner, med en mindre förlust i resultat.

Saromics Biostructures grundades för tio år sedan och var tidigare en stadig kund och användare av det numera nedlagda Maxlab i Lund, föregångaren till Max IV. De senaste årens ökning av antalet uppdrag har gjort att Saromics istället har sökt sig till forskningsanläggningar ute i Europa, och främst Diamond Light Source nära Oxford. Företaget har i dag tolv anställda.

Hanna Sigeman

Under 2015 ökade Medicon Village-företaget Saromics Biostructures sin omsättning med 25 procent. Samtidigt skissar företaget på ytterligare en avknoppning inriktad […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Falkenklevs framtid är grön

    När Victor Falkenklev tog över familjens åkeri såg han en chans att göra skillnad och lät samvetet gå före vinstmarginalerna. Nu är bolaget på god väg att bli Europas grönaste åkeri.

  • Svag ljusning i spelbranschen

    Det är oroliga tider för spelutvecklare. Men när årets spelutvecklarindex nu släpps är spelhubben Game Habitat ändå optimistisk. Omsättning och resultat i de skånska spelbolagen ökade förra året.