onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på Alligator Bioscience och Sjoppi

Börsaktuella Alligator Bioscience i Lund har värvat noterade fastighetsbolaget Castellums finanschef Ulrika Danielsson som ny styrelseledamot. Under hösten har Alligator ökat personalstyrkan något till ett 30-tal anställda. Bland läkemedelsbolagets större ägare finns Sunstone Capital, Investors dotterbolag Duba samt Johnson & Johnson, som i höstas gick in som sjuprocentig delägare.

Anders Schoug, som det senaste året arbetat som affärsrådgivare på Tillväxt Malmö, går till e-handelssajten Sjoppi. Anders Schoug har ett förflutet som grundare och vd på Tvins, som liksom Sjoppi säljer konsumentprodukter via nätet – från träningsredskap till stekpannor och stödstrumpor. Bakom Sjoppi står familjen Tönnesson, som även äger Nationalencyklopedin i Malmö. I samband med värvningen blir Anders Schoug delägare i Sjoppi, som ser ut att omsätta runt 35 miljoner kronor i år.

Rapidus

Börsaktuella Alligator Bioscience i Lund har värvat noterade fastighetsbolaget Castellums finanschef Ulrika Danielsson som ny styrelseledamot. Under hösten har Alligator […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.