lördag 27 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bosch dubblar personalstyrkan vid skånsk utvecklingsenhet

Tyska industrijätten Boschs utvecklingsenhet i Lund har i det närmaste dubblat personalstyrkan sedan etableringen i januari. Ledningen planerar att växa till 70 medarbetare efter sommaren. I förra veckan utökade bolaget sin kontorsyta med 500 kvadratmeter.

När utvecklingsenheten öppnade tidigare i år hade Bosch 25-30 medarbetare på kroken. Nu har personalstyrkan vuxit till 50 personer och kontoret utvidgats med 500 kvadratmeter i Alfa 2-huset på Ideon.

– Vi har nu ungefär 1.000 kvadratmeter kontorsyta, och option på ytterligare 1.000, säger biträdande kontorschef Carl Gustavsson till Rapidus.

Han kommer senast från Sony Mobile i Lund där han var chef inom mjukvaruutveckling under många år.

– Initialt var rekryteringen riktad mot Sony Mobile och neddragningen. Därefter har det varit en traditionell rekrytering, säger Carl Gustavsson, som själv var en av Boschs tidiga värvningar i Lund.

Den Lundabaserade utvecklingsenheten fokuserar på mjukvaruutveckling för applikationer inom bilindustrin, däribland infotainment och uppkopplade prylar.

Platschef för kontoret är Kurt Gieske, han har arbetat på Bosch i många år och har en bakgrund inom företagets Car Multimedia-enhet, som det Lundaverksamheten har nära samarbete med.

Emily Binks

Tyska industrijätten Boschs utvecklingsenhet i Lund har i det närmaste dubblat personalstyrkan sedan etableringen i januari. Ledningen planerar att växa […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.