söndag 19 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tungt kvartal i Skåne för börsens IT-konsultbolag

Telekombolagens neddragning i Lund börjar ge rejält avtryck i de noterade IT-konsultbolagens siffror. I rapporterna för tredje kvartalet pekar flera av dem ut Öresundsregionen som särskilt problemtyngd.

HiQ-koncernen ökar sin omsättning med 22 miljoner kronor till 317 miljoner under tredje kvartalet. Men i rapporten noterar ledningen att det i Skåne ”blåser utmanande vindar även under hösten”.

Anna_Kleine– Tredje kvartalet var väldigt tufft. Vi upplever att vår marknad inte har samma tempo som norr om Hallandåsen, säger HiQ Skånes vd Anna Kleine.

HiQ sysselsätter runt 100 personer i Skåne och en handfull i Köpenhamn, där bolaget har ett litet kontor på Kastrup inriktat på mjukvarusystem för att planera arbetsscheman åt piloter och kabinpersonal. Bland kunderna finns UsTwo, brittiska public service-kanalen Channel 4 och SAS. För att hantera svackan arbetar en tiondel av konsulterna i det skånska dotterbolaget i dag med uppdrag på andra orter.

– De senaste veckorna har det ljusnat och vi ser en bättre marknad framöver. Vi har arbetat i flera år med att bredda vårt erbjudande och tar nu fler och fler uppdrag hos kunder inom bland annat finans- och detaljhandelsbranschen, säger Anna Kleine till Rapdius.

För Avega Group, med drygt 340 anställda i hela landet, ökade omsättningen i både Stockholm och Göteborg. I Öresundsregionen halverades istället intäkterna under tredje kvartalet till 3,2 miljoner kronor medan en knapp vinst byttes mot en liten förlust.

Även i Cybercoms kvartalsrapport lyfter ledningen fram Öresundsregionen som en särskilt tuff marknad. Av koncernens nära 1.200 anställda finns runt 220 i Skåne, Karlskrona och Danmark. Regionchef Conny Karlsson pekar på att Sony och Ericsson minskat sina inköp, samtidigt som andra ser ut att öka.

”Det innebär en viss turbulens på konsultmarknaden som verksamhetsmässigt påverkar oss då fler konsulter än vad som varit normalt växlar uppdrag”, skriver han i ett mejl till Rapidus.

Även Knowit påverkas av Sonys sparbeting. Trots det menar Johan Strid från Knowits ledningsgrupp att det är bra tryck på den skånska marknaden.

Johan Strid– Generellt sett går Knowit bra i Skåne. Sony är en av våra stora kunder, så givetvis påverkar det oss att de drar ner. Men vi har varit lyckosamma att hitta nya kunder både i regionen, i andra delar av Sverige och utomlands. Vi har även en fortsatt stark position på Sony, där vi samtidigt fått lite nya uppdrag, säger han.

Knowit har i dag cirka 150 anställda i Skåne i ett antal olika dotterbolag. I augusti startades det senaste, Malmöbaserde Knowit Ecommerce. I Köpenhamn sysselsätter koncernen runt 15 personer.

– I Danmark har det varit utmanande men går nu riktigt bra, säger Johan Strid.

Erik Olausson

Telekombolagens neddragning i Lund börjar ge rejält avtryck i de noterade IT-konsultbolagens siffror. I rapporterna för tredje kvartalet pekar flera […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.