fredag 19 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

BibbInstruments närmar sig lansering av tumörborr

Den första kliniska studien är avklarad och Lundabaserade BibbInstruments biopsi-instrument är CE-märkt. Med färdiga produktionsmöjligheter i Tyskland planerar vd Charles Walther för kommersialisering om ett år, fram till dess vill han få ytterligare återkoppling på instrumentet.

BibbIntstrumentsMed instrumentets borr kan läkare ta djupare prover av cancertumörer, och därmed göra en mer fullständig bedömning. Instrumentet används i tre nystartade kliniska studier på Universitetssjukhuset i Lund. Två av studierna fokuserar på att få fram material från tumörer som ligger djupt och växer under slemhinnan eller i magsäckens olika lager. Den tredje ska förhoppningsvis få fram mer material från tumörer som är lättare att nå och se om instrumentet kan ge mer information om tumörers genetiska egenskaper, hur den växer och hur den kan behandlas. 

Genom underleverantörer i Japan, Tyskland och Sverige finns färdiga produktionsmöjligheter med kapacitet att tillverka 100 instrument på en beställning.

Charles Walther– Det kommande året kommer till stor del att handla om att verifiera instrumentet affärsmässigt. Den första tekniska och kliniska verifieringen är färdig. Behovet och efterfrågan tycks finnas där, men nu behöver vi mer erfarenhet av instrumentet, säger Charles Walther till Rapidus.

Han är majoritetsägare i bolaget som hittills finansierats med egna medel, stipendium från Sten K Johnsons stiftelse samt ett Vinnovaanslag på två miljoner kronor. BibbInstruments  har en anställd.

Emily Binks

Den första kliniska studien är avklarad och Lundabaserade BibbInstruments biopsi-instrument är CE-märkt. Med färdiga produktionsmöjligheter i Tyskland planerar vd Charles […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.