söndag 28 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Extra: Sam Aston startar nytt konsultbolag med Additude

Rekryterings- och teknikkonsultbolaget Additude Öresund siktar på att dubbla personalstyrkan under året till närmare 70 anställda. Ett steg på vägen är ett nybildat dotterbolag med IT-profilen Sam Aston som vd och delägare.

Dotterbolaget Additude Exellence inriktas på att hyra ut specialistkompetens inom IT-utveckling. Sam Aston nämner uppkopplade prylar och molnteknik som exempel på fokusområden.

Sam Aston– Vi kommer inte bara hyra ut resurser utan specialister som kan vara huvudansvarig för exempelvis strategin när allt fler branscher digitaliseras, säger han till Rapidus.

Sam Aston vill inte precisera hur stort det nya bolaget blir initialt men säger att ledningen redan har intressenter på gång för anställning. Han har själv ett förflutet från ledande befattningar på Apptus, Epsilon och norska Evrys skånska dotterbolag men kommer närmast från globala rekryteringsbolaget Amrop.

Sedan förra hösten sitter Sam Aston även i styrelsen för Additude Öresund. Bolaget är inriktat på rekrytering och teknikkonsulttjänster inom IT, telekom, energi och tillverkningsindustri. Bland kunderna finns Verisure, Perstorp och E.ons kärnkraftsdivision i Oskarshamn. Omsättningen ökade med 50 procent förra året till 41 miljoner kronor. Prognosen för i år pekar mot 60 miljoner i omsättning.

Additude Öresund ägs av de fyra grundarna, som förutom vd Peter Johansson är Jim Roslund, Jan Karlsson och Jonas Sjödahl, alla operativa i företaget.

Erik Olausson

Rekryterings- och teknikkonsultbolaget Additude Öresund siktar på att dubbla personalstyrkan under året till närmare 70 anställda. Ett steg på vägen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • Starfish satsar på rullstolar

    IT-entreprenören Jim Roslunds hårdvarubolag Starfish of Sweden har motlut på väg till marknaden. Både vården och bilindustrin har visat sig vara svårflörtade. Nu ska rullstolsdynor ge de första kommersiella intäkterna.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Därför ökar efterfrågan på pansarglas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.