fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bonnier köper Planeto

Bonnier har köpt upp det Malmöbaserade spelutvecklingsbolaget Planeto. Det uppger flera källor för Rapidus. Mediejätten blev delägare i Planeto 2012 och bolaget har sedan dess släppt speltitlar under Bonniers varumärke Illustrerad Vetenskap.

Planetos grundare Martin Walfisz vill inte kommentera uppköpet. Han startade Planeto 2008 tillsammans med Magnus Robertsson efter att franska Ubisofts köpt upp Walfisz bolag Massive Entertainment. I slutet av 2014 lämnade han vd-posten i Planeto för att fokusera på den kreativa utvecklingen i företaget, som hittills varit helt inriktat på olika former av frågesport, däribland appen Quiz Battle.

Bland de aktieägare som nu säljer sina andelar i Planeto till Bonnier finns Sydsvensk Entreprenörsfond. I Planetos styrelse sitter sedan tidigare Morten Kaiser, finanschef för Bonnier Publications.

Planeto sysselsätter ett tiotal personer. I det senast registrerade bokslutet redovisar bolaget en omsättning på 3,6 miljoner kronor och en förlust på 5,5 miljoner.

Så sent som i mars köpte Bonnier in sig som majoritetsägare i Köpenhamnsbaserade Clio Online, som säljer digitalt undervisningsmaterial. I januari köpte de även andelar i IT-bolaget Auranest i Lund.

Hanna Sigeman

Bonnier har köpt upp det Malmöbaserade spelutvecklingsbolaget Planeto. Det uppger flera källor för Rapidus. Mediejätten blev delägare i Planeto 2012 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Oviss framtid för Massive

    Den franska dataspelskoncernen Ubisoft går kräftgång och har börjat sälja delar av verksamheten. Med det är ännu oklart vad det betyder för Massive i Malmö, vars senaste två spel fick svala mottaganden på marknaden.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.