torsdag 10 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nystartat läkemedelsbolag i Lund tar in sex miljoner

Avknoppningsbolaget Pharmiva i Lund tar in sex miljoner kronor. Efter ett omfattande utvecklingsarbete av kontraktsforskarna på Zelmic är Pharmiva redo för kliniska tester av bolagets läkemedelskandidat mot könssjukdomar och vaginala infektioner.

Bakom Pharmiva står Zelmics vd Åke Lindahl, David Sagna och Malte Zaunders, vd och grundare för investmentbolaget Kattegatt. Trion hoppas kunna ta fram ett nytt läkemedel för behandling av vaginala infektioner och gonorré.

– Vi har tagit fram en produkt som vi testat i laboratorium i snart två år och planerar att starta kliniska försök till hösten, säger Åke Lindahl till Rapidus.

Åke Lindahl är sedan tidigare vd för Zelmic i Lund, som bedriver farmaceutiskt utvecklingsarbete samt tar fram produkter åt företag på väg mot kliniska tester. Det var där som idén till Pharmiva föddes och man beslutade att driva utvecklingen av produkten själva.

Det som skiljer Pharmivas behandling mot andra är att preparatet inte är antibiotikabaserat, och därmed fungerar även på antibiotikaresistenta bakterier. Tanken är att substansen ska kunna användas i såväl förebyggande syfte som i behandling av vaginala infektioner.

– KMalte_Zaundersapitalet, totalt sex miljoner kronor, kommer från Almi och en grupp privata investerare, både från Sverige och internationella. Flera av dem har en bred erfarenhet inom life science och deras kunskap och nätverk kommer att vara en tillgång för bolagets utveckling framåt, säger Malte Zaunders.

Pengarna ska räcka till kliniska prövningar i både fas I och fas II som ska genomföras under året. De prekliniska testerna är redan avklarade och teknologin patenterad. Snart inleds rekryteringen av patienter och under tidig höst inleds de faktiska behandlingarna. Testerna kommer att genomföras av Zelmics personal, som Pharmiva hyr in. Zelmic har en handfull anställda och redovisade en omsättning på 5,7 miljoner kronor i senaste bokslutet.

Pharmivas ledning räknar med att i bästa fall ha en icke läkemedelsklassad produkt på marknaden om ett år, och en läkemedelsklassad variant längre fram.

Emily Binks
Jennie Lorentsson

 

Avknoppningsbolaget Pharmiva i Lund tar in sex miljoner kronor. Efter ett omfattande utvecklingsarbete av kontraktsforskarna på Zelmic är Pharmiva redo […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Tung uppbackning för Ideonbolag

    Ideonbolaget Spec-Imaging backas av tunga investerare. Nu gör bolaget en nyemission för att vidareutveckla sin teknik kring mätning av vattenföroreningar. Så här mycket tog de in och så långt räcker pengarna.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.


  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck. 

  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Alligator fick in pengar

    54 procent. Så mycket fick cancerforskningsbolaget Alligator in av målet för sin nyemission. Men vd Søren Bregenholt är lugn och aktieägarna jublade på måndagen.

  • Cantargia-vd:n får gå på dagen

    Göran Forsberg avgår som vd för cancerforskningsbolaget Cantargia i Lund. Vad som ligger bakom avgången är något oklart, från bolagets håll är det locket på.

  • Wnt Research kastar in handduken

    Det Spotlightnoterade läkemedelsbolaget Wnt Research lägger ner verksamheten. Bolaget och börsplatsen tas över av Stockholmsbolaget Opsy genom ett omvänt förvärv. Alternativet är likvidation.

  • Nu eller aldrig för Alligator

    Alligator Bioscience i Lund säljer ut nya aktier med megarabatt. När teckningskursen för en nyemission publicerades på måndagen föll aktien med 37 procent. Är detta botten?

  • Xinnate får exklusivitet på miljardmarknad

    Smilebolaget Xinnate i Lund får särläkemedelsstatus i USA. Nu kan en fas 2-studie inledas med utsikt till exklusivitet på en marknad som uppskattas vara värd uppåt 20 miljarder kronor.