måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Volito-topp ny delägare när Experlytics tar in fyra miljoner

Malmöbaserade mjukvarubolaget Experlytics tar in fyra miljoner kronor i en riktad nyemission. Bland de nya delägarna finns Sven Holmgren, verksam i Volito-koncernen och drivande i listningarna för Malmöbolaget BIMobjects och Lundabaserade Global Warning System.

Övriga som skjuter till pengar är juristen Cecilia Hollerup och Staffan Bergqvist, grundare av Enzymatica. Trion är även delägare i Lundabolaget Idogen, som är i färd med att listas på Aktietorget.

Experlytics tar fram mjukvarusystem för artificiell intelligens, fokus ligger på sjukvård och läkemedelsindustrin. I höstas påbörjades ett projekt i samarbete med Lunds universitet. Syftet är att utveckla mjukvara baserat på stora datamängder och att med artificiell intelligens förutse och diagnostisera diabetes snabbare än vad en mänsklig läkare klarar av. Samtidigt för bolaget diskussioner med potentiella internationella samarbetsparter.

Mattias Paulsson– Medlen ska gå till satsningarna inom diabetes och till de internationella undersökningarna och dialogerna, säger Experlytics vd Mattias Paulsson till Rapidus.

Experlytics sysselsätter sju anställda och konsulter, och planerar anställa ytterligare två under maj. Huruvida det blir fler beror på utfallet av diskussionerna i utlandet.

– Vi arbetar allra mest i USA och Japan och det är av flera skäl. En stor satsning på verktyg som vi utvecklar behöver spridas på stora marknader och den amerikanska sjukvården har mer erfarenhet av användandet av artificiell intelligens, säger Mattias Paulsson.

2013 omsatte Experlytics 1,4 miljoner kronor. Hur 2014 ser ut vill Paulsson inte kommentera då årsredovisningen ännu inte är offentlig. Bland kunderna syns Region Skåne, Stockholmsbaserade forskningsinstitutet Sics och amerikanska EngageHealthIQ.

Experlytics ägs huvudsakligen av affärsänglar och privata investerare, Mattias Paulsson är en av delägarna. Bolaget knoppades 2011 av från ExpertMaker, som blev årets Rapidusföretag 2014.

Emily Binks

Malmöbaserade mjukvarubolaget Experlytics tar in fyra miljoner kronor i en riktad nyemission. Bland de nya delägarna finns Sven Holmgren, verksam […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.