söndag 19 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sony ger Lund uppdrag för innovation

Bortsett från ett antal stabstjänster innebär kommande nedskärning på Sony Mobile inte att några funktioner flyttas från utvecklingsenheten i Lund. Sajten fortsätter med tidigare inriktning – men med ett tydligare uppdrag att skapa innovation. Nu ska dörrarna öppnas mot regionens ekosystem av mindre teknikbolag.

Bengt-Arne Molin portratt– Rollen för Lund har blivit mer uttalad vad gäller innovation. Vi blir mindre, men ska också bli spetsigare, säger platschefen Bengt-Arne Molin i en intervju med Rapidus.

Tre veckor har gått sedan det dramatiska beskedet att 1.000 medarbetare måste lämna Sony Mobiles anläggning i norra Lund. Vardagen förefaller ha återvänt till det normala, och i kaffebaren i foajén tar de anställda en frukostfralla.

Framtiden i det svart-vita komplexet utmed E22 kommer även fortsättningsvis handla om mjukvaruutveckling. Men inte bara till mobiltelefoner, utan även till så kallade wearables och annan uppkopplad elektronik där moln- och webbteknik är viktiga delar. Dessutom är sajten i Lund ett europeiskt center för affärsstödjande aktiviteter med operatörer och kunder.

Den tredje delen av uppdraget är den som nu kommer att förändras – arbetet inom forskning och innovation.

– Det blir än viktigare framöver. Vårt fokus på innovation i Lund som en del av Sony Mobile kommer vara tydligare. Vi måste bli mer öppna för öppen innovation och det omgivande ekosystemet av mindre teknikföretag, säger Bengt-Arne Molin.

Kvar i Lund efter omstruktureringen blir cirka 1.200 medarbetare. Exakt hur arbetet med innovation och extern samverkan ska läggas upp är inte klart, men direktivet kommer direkt från koncernchefen Hiroki Totoki. Ifjol samarbetade Sony Mobile med Malmögrundade designbyrån Altewai Saome om ett minimalistiskt funktionsarmband. Längre tillbaka jobbade dåvarande Sony Ericsson med företag som TAT och Cognimatics.

Blir det fler sådana samarbeten framöver?

– Det är vår avsikt och förhoppning, säger Bengt-Arne Molin.

Kommer ni etablera en speciell arbetsgrupp för att söka av marknaden efter intressanta teknikbolag?

– Vi tittar just nu på inkubation, alltså hur vi kan fånga upp idéer och hitta former för samverkan kring dem. Exakt hur vi lägger upp det kan jag inte säga mer om i dag, men vi diskuterar olika möjligheter.

Bengt-Arne Molin är förutom platschef i Lund och vd för Sony Mobile Communications AB även styrelseordförande för telekominstitutet Mapci. Sony är en av de grundande parterna och har inga planer på att dra ner på engagemanget trots det tuffa sparkravet.

– En av tankarna med Mapci är just att skapa en brygga mellan forskning och innovation. Stora bolag som Ericsson och Sony ska vara en motor som gör det möjligt för småföretag att vara innovativa. Den växelverkan har vi alla nytta av.

Kristian Svensson

Bortsett från ett antal stabstjänster innebär kommande nedskärning på Sony Mobile inte att några funktioner flyttas från utvecklingsenheten i Lund. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.