måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sony öppnar för fackets avknoppningsplaner

|  ,
|  

2012 räddades ett par hundra av de då varslade från Sony genom en avknoppning inom hårdvaruutveckling. Som Rapidus raporterade tidigare i dag skissar facket på en liknande lösning efter morgonens stora sparbesked, och Sonys platschef Bengt-Arne Molin ställer sig inte avvisande till planerna.

Förra neddragningen, som annonserades i augusti 2012, slutade med att 430 personer fick lämna bolaget. Då räddades ett par hundra tjänster inom främst hårdvaruutveckling genom att ett internt konsultbolag bildades som senare köptes upp av Sigma. Bengt-Arne Molin kallar erfarenheterna från arbetet med förra varslet för ”goda”.

Bengt-Arne Moline– Vi är öppna för många och olika typer av lösningar, men jag kan inte säga mer än så i dag, säger han till Rapidus.

Ser du Sony som en långsiktig ägare till verksamheten i Lund?

− Ja. Lund står för en central del i Sonys övergripande strategi. Vi är en viktig kugge i Sonys europeiska verksamhet och den kompetens vi i Lund besitter om mjukvara och nätverksteknologier är strategiskt viktig för bolaget. Den kompetens vi tillför Sony är viktig för framtiden.

Kommer ni behålla de lokaler ni hyr i dag?

– Vi har inte kommit så långt i våra diskussioner men minskar vi personalstyrkan med hälften måste vi såklart se över hur mycket lokaler vi utnyttjar.

En av orsakerna till att Sony Mobile drar ner är att konkurrensen i låg- och mellanprissegmentet hårdnat, med många nya kinesiska mobiltillverkare.

– Det är ett väldigt prispressat segment med många nya spelare på den kinesiska marknaden, och där har vi varit svaga, säger Bengt-Arne Molin.

Sony-ledningen kan ännu inte svara på hur stor del av neddragningen på totalt 1.000 tjänster som drabbar anställda respektive konsulter. I dag sysselsätter verksamheten i Lund cirka 1.800 fast anställda och 400 konsulter.

Jennie Lorentsson

2012 räddades ett par hundra av de då varslade från Sony genom en avknoppning inom hårdvaruutveckling. Som Rapidus raporterade tidigare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.