tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Växande IT-firma tar första kunden i USA

Web Manuals är i färd med att öppna kontor i USA med affärsflygbolaget Hopscotch Air i New York som första kund. Vd Martin Lidgard räknar med att omsättningen för det Malmöbaserade IT-bolaget ökar med 50 procent till nära nio miljoner kronor i år.

Web Manuals mjukvara för att ta fram och hantera digitala manualer till piloter, tekniker och annan personal inom flygindustrin används i dag av kunder i Europa och Mellanöstern. Bland dem finns Iceland Air, Braathens Regional och LFV, tidigare Luftfartsverket, men den huvudsakliga målgruppen är mindre bolag för affärsflyg och flygtaxi.

— USA är en betydligt större och mognare marknad för affärsflyg. Det är vanligare där och det finns en större prismedvetenhet, säger Martin Lidgard.

Web Manuals har nu registrerat ett amerikanskt dotterbolag och tittar på olika platser för att öppna eget kontor. Det närmaste året kommer försäljningen dock skötas av en lokal distributionspartner.

Martin Lidgard är en av tre grundare som startade Web Manuals 2012. I dag har bolaget nio anställda. Utöver flygbolag har bolaget sedan årsskiftet satsat på att slå sig in i life science-industrin, även det en bransch präglad av strikta regelverk. Enligt Martin Lidgard pågår kunddiskussioner med life science-bolag i främst Malmö och Lund. Han hoppas få första affären på plats under hösten.

Sedan flera av grundarna köpts ut ägs Web Manuals i dag av Martin Lidgard, teknikchefen Richard Sandström samt Lundabaserade Life Science-bolaget Magles ägarbolag Magle Holding. Omsättningen 2013 landade på 5,8 miljoner kronor, en siffra bolaget redan toppat i år. Martin Lidgard räknar med en 50-procentig ökning av omsättningen och en högre vinst än 2013 års knappa plusresultat.

Erik Olausson

Web Manuals är i färd med att öppna kontor i USA med affärsflygbolaget Hopscotch Air i New York som första […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.