måndag 31 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bo Håkansson död — detta var hans skånska företagsgrupp

Som Rapidus kunde berätta tidigare i dag avled affärsmannen Bo Håkansson på söndagskvällen efter en motocrossolycka på sin gård Farstorp utanför Eslöv. Bakom sig lämnar han stora ägarposter i tre noterade teknikföretag.

Bo Hakansson 2Håkansson hade genom sitt holdingbolag Farstorp Gård kontor på Ideon Gateway, varifrån avståndet var kort till hans största innehav:

* Hansa Medical. Forskar kring immunologi för att möjliggöra transplantationer för patienter med donatorspecifika antikroppar. Grundat 2001. Ägarandel 43 procent.
Hansa har i sin tur ett delägande i Genovis, där Håkansson tidigare var direkt ägare.

* Exini Diagnostics. Utvecklar mjukvara för bildbaserade medicinska diagnoser. Grundat 1999. Ägarandel 51 procent.

* ProstaLund. Jobbar med system för mikrovågsbehandling av godartad prostataförstoring. Grundades 1991. Ägarandel på cirka 20 procent.

Vid 14-tiden på måndagen hade Hansa fallit tillbaka med sex procent på Stockholmsbörsen, Exini med sju procent och ProstaLund med fem procent. Vem som nu tar över Farstorp Gård och dess innehav är oklart.

— Några sådana detaljer kan jag inte gå in på nu, säger Bo Håkanssons advokat Fredrik Bogren till Rapidus.

För den breda allmänheten var Bo Håkansson kanske mest känd för sitt engagemang som ordförande för Malmö Börssällskap, dit han 2012 drog expresidenten Bill Clinton för en föreläsning. Så sent som i torsdags förra veckan gjorde Håkansson ett framträdande på Eslövs näringslivsdag där han som tilltänkt ordförande gick i spetsen för storsatsningen Uppstart Eslöv. Det var också där en av de sista bilderna på Bo Håkansson togs, när fotograf Håkan Sandbring fångade Håkansson mitt inne i sin presentation (ovan till höger).

Genom Farstorp Gård fanns också engagemang i dotterbolagen Active Capital och Handla i Eslöv AB. Längre tillbaka drev Bo Håkansson Wilh. Sonesson-gruppen och var storägare i Active Biotech. Utanför börsen jobbade han tidigare med bland andra IT-bolaget Brimstone och hjälmtillverkaren Poc.

Bo Håkansson blev 67 år och efterlämnar hustru och tre barn.

Kristian Svensson, Erik Olausson
Bild: Håkan Sandbring

Som Rapidus kunde berätta tidigare i dag avled affärsmannen Bo Håkansson på söndagskvällen efter en motocrossolycka på sin gård Farstorp […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Förmögenhetsförvaltarens tillväxtrecept

    Ericsson & Partners är något av en doldis i Malmö. Men förra året växlade förmögenhetsförvaltaren upp ordentligt med en tillväxt på 50 procent. Vice vd Jacob Malmberg förklarar vad som ligger bakom.

  • Lyckegård kapar förlusten – och lämnar Skåne

    Lyckegård Group minskar förlusten rejält för 2024. Till stor del beror det på att koncernen har kapat det olönsamma affärsområdet Soil & Seed. Nu meddelar bolaget att verksamheten flyttas.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Alfa Laval förteget om framtidsplanerna

    KOMMENTAR: Alfa Laval vill köpa ett franskt bolag inom kryoteknik – tekniken att kyla ned ämnen till under minus 150 grader. Priset är närmare 9 miljarder kronor. Området är helt nytt för Lundabolaget. Ändå kan inte Alfa Laval vaska fram en talesperson som kan ge en strategisk bakgrund till affären.

  • Koenigsegg tar första steget mot börsen

    Den svenska superbilstillverkaren Koenigsegg stuvar om i bolagstoppen och det Ängelholmsbaserade bolaget går från privat till publikt. Samtidigt ska de drygt 800 anställda få chansen att bli delägare genom personaloptioner.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Beamonics breddar målgruppen

    Efter ett framgångsrikt fjolår har Lundabolaget Beamonics fyllt på kassan för att ta nästa steg i tillväxtresan. — Med de här pengarna ska omsättningen öka, säger vd Can Xu till Rapidus.