fredag 28 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Jobb i Lund hotas när Sony Mobile kapar 1.000 tjänster

|  ,
|  ,

Sonys mobilverksamhet kapar 1.000 jobb för att få affärerna på fötter. Det innebär att var sjunde anställd ska bort. Lund hamnar åter i skottlinjen.

Rapidus kunde igår berätta om den nya plan Sony lagt fram för mobilverksamheten. Under onsdagens lopp gick koncernchefen Kazuo Hirai ut med fler detaljer om framtiden.

Koncernen genomför nu en 15-procentig neddragning av personalstyrkan inom mobildivisionen. Bakgrunden är att segmentet åter visar förlust.

— Vi räknar med att cirka 1.000 tjänster försvinner, säger Sony Mobiles kommunikationsansvariga Kajsa Petersson till Rapidus.

Går Lund säkert i denna neddragning?

— Det kan man inte säga. Nu gör vi analysen med bas i vår nya plan. Tidigare har vi haft en tillväxtstrategi, nu är det mer en stabilitets- och lönsamhetsstrategi.

Totalt har Sony Mobile 7.100 anställda. I Lund jobbar ett par tusen anställda och konsulter, samtliga inom mobilutveckling. Så sent som 2013 genomfördes ett sparpaket där 650 anställda varslades om uppsägning, främst inom hårdvaruutveckling.

Kristian Svensson

Sonys mobilverksamhet kapar 1.000 jobb för att få affärerna på fötter. Det innebär att var sjunde anställd ska bort. Lund […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.

  • Refined raffinerar marginalen

    IT-bolaget Refined i Malmö är något så ovanligt som ett scaleup-bolag som står på egna fötter med vinst. Medgrundaren Emil Sjödin lägger ett 2024 bakom sig med höjd marginal.