tisdag 19 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Håkansson skissar på nästa steg för ProstaLund

Efter tiotals miljoner kronor i ansamlad förlust de senaste åren gjorde ProstaLund ett svagt positivt rörelseresultat 2012. Med finanserna i ordning tittar storägaren Bo Håkansson på att få in tiomannnabolaget i ett ”större sammanhang”.

Skånske finansmannen Bo Håkansson gick in ProstaLund 2008 och räddade företaget undan likvidation i februari 2012, tillsammans med den andra huvudägaren William Gunnarsson. I dag äger han 25 procent, strax efter Gunnarssons 33 procent.

— ProstaLund behöver en hamn, ett större sammanhang, säger Bo Håkansson i en intervju med Rapidus.

Han vill inte gå in på detaljer, men utesluter inte framtida förvärv.

— Om jag hittar ett bolag som passar ProstaLund väl är jag inte främmande för att köpa, säger han.

Utöver ProstaLund lägger Bo Håkansson i dag krutet på sina andra innehav Hansa Medical, som just påbörjat fas I-studier för sin immunförsvarsdämpare vid njurtransplantationer, samt Exini Diagnostics. Exini utvecklar automatiserad analys av medicinska bilder som diagnosstöd vid hjärtinfarkt, neurologiska sjukdomar som Alzheimers samt skelettcancer, där bolaget kommit längst på marknaden. Sedan 2011 säljs diagnosstödet för skelettcancer av Fujifilm i Japan och i somras fick bolaget även cancerkliniken Memorial Sloan-Kettering i New loan-Kettering i New York som första amerikanska kund.

Bo Håkansson var fram till förra sommaren även huvudägare i designföretaget Poc. Bolaget såldes i juni till amerikanska Black Diamond för 311 miljoner kronor. Hur stor del av kakan Håkansson fick vill han inte säga, men med 55 miljoner kronor satsade sedan starten 2006 var det en ”jäkligt bra investering”, uppger han.

Parallellt med bolagsinnehaven har Bo Håkansson tidigare planerat bygga ett köpcentrum på 25.000 kvadratmeter i Eslöv. De planerna håller dock på att omarbetas efter svårigheter att få in tillräckligt många hyresgäster.

Erik Olausson

Efter tiotals miljoner kronor i ansamlad förlust de senaste åren gjorde ProstaLund ett svagt positivt rörelseresultat 2012. Med finanserna i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.