fredag 17 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Första kunden klar — men Sony vill sälja ut konsultenhet

Av 650 varslade i Lund i början på hösten har 260 fått sysselsättning i Sony Mobiles nya interna konsultenhet. Nu är huvudspåret att sälja ut hela verksamheten inklusive labbutrustning inom en snar framtid. Samtidigt har enheten fått sin första externa kund.

Det har hittills varit sparsamt med detaljer kring Sonys interna konsultverksamhet. Totalt ingår numera 260 anställda i konsultenheten, som bildades i september i samband med att Sony Mobile annonserade stora neddragningar i Lund. Det är 110 fler än siffran som figurerade i media i oktober då det blev klart att 400 av de varslade skulle få lämna bolaget.

Den nya konsultverksamheten är inriktad på hårdvaruutveckling och har precis fått sitt första uppdrag utifrån. Kunden är ett lokalt företag, men enligt de fackliga representanterna har Sony inte ambitionen att bli en långsiktig konsultsäljare.

Lene Eriksson, klubbordförande för Unionen och arbetstagarrepresentant i mobiljättens styrelse, uppger för Rapidus att Sony Mobile redan inlett samtal med potentiella köpare, där avsikten är att hitta en intressent som kan ta över hela enheten. Det är en bild som bekräftas av Seved Andersson, vice ordförande för Akademikerföreningen på Sony Mobile.

— Sony ser helst att någon köper hela enheten, säger han.

Förutom de anställda skissar Sony också på att en hel del dyrbar utrustning för elektronikutveckling ska följa med i en avknoppningsaffär. Med labb och konsulter kan enheten fungera som extern utvecklingsavdelning som tar på sig hela uppdrag.

— Labbutrustningen finns installerad i en av flyglarna i Sonys lokaler. Tanken är att köparen ska ta över den delen av hyresavtalet, säger Seved Andersson till Rapidus.

Konsultverksamheten leds av Fredrik Hedlund, med en lång chefsbakgrund på Sony Mobile och tidigare Sony Ericsson. Han vill inte kommentera försäljningsplanerna närmare.

— Det stämmer att vi för samtal med externa parter men det är ännu i ett mycket tidigt skede, i övrigt vill jag inte lämna några kommentarer, säger han.

Joel Lyth

Av 650 varslade i Lund i början på hösten har 260 fått sysselsättning i Sony Mobiles nya interna konsultenhet. Nu […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.