onsdag 10 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Switchcore-veteraner laddar för nystart

Förra året sökte Ideonbaserade Packet Architects 250 miljoner kronor för att ta fram ett supersnabbt chip till dataswitchar. Bolaget planerade ett namnbyte till PacketArc, startade ett USA-kontor och rekryterade en ny vd — men efter ett tag tog det stopp. Ingen investerare nappade, namnändringen genomfördes aldrig och bolagets vd Charles Gershman slutade.

— Vi behövde mycket pengar och pratade nästan enbart med internationella investerare. Men riskviljan var inte speciellt stor, säger teknikchefen Robert Wikander.

Samtliga personer bakom Packet Architects har en bakgrund i hårdvarubolaget Switchcore i Lund. I samband med att Packet Architects tog en paus valde några av medarbetarna att söka sig till andra halvledarföretag i regionen, medan andra började ta konsultuppdrag för att kunna återuppta arbetet med Packet Architects.

— Nu har vi arbetat som konsulter i snart ett år, och därför samlat pengar på hög. De pengarna ska vi använda för att ta fram en fungerande prototyp, något som har varit ett krav från våra potentiella kunder. I januari kör vi igång igen och då kommer vi att anställa ett par personer, säger Robert Wikander.

Bolagets prototypchip ska göra det möjligt att skicka fler datapaket per sekund i de switchar som finns i datacenter och serverhallar runtom i världen. Målet är att göra switcharna mindre och strömsnålare samt att få en effektivare koppling mellan datorservrar och switchar.

Anders Frick

Förra året sökte Ideonbaserade Packet Architects 250 miljoner kronor för att ta fram ett supersnabbt chip till dataswitchar. Bolaget planerade […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Tullkaos drabbar skånska företag

    Trumps handelskrig skapar stor osäkerhet bland skånska företag. USA hotar nu med höjda hamnavgifter och de senaste tilläggstullarna på stål och aluminum skapar nya problem. Handelskammaren varnar för att vi ännu inte sett alla effekter av tullkaoset.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.


  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.