torsdag 7 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Symbionbolag dubblar personalen

Danska IT-bolaget BioStata räknar med att dubbla personalen inom det närmaste halvåret. Bland annat ska jakten på nya svenska kunder intensifieras.

För att inom den närmaste framtiden kunna växa från 7 till 15 personer flyttar BioStata, som i dag sitter på forskningsparken Symbion, till egna lokaler i Birkerød norr om Köpenhamn. Vd Bjarne Bodin pekar på finanskrisen som skäl till bolagets tillväxt. BioStata är specialiserat på behandling och bearbetning av data från fas I- och fas II-studier, en verksamhet som många små och mellanstora läkemedels- och bioteknikbolag med sinande kassa tvingats lägga ut på underleverantörer.

— Vi har redan kunder i Sverige inom datahantering från kliniska studier. Den svenska marknaden ska vi bearbeta härifrån Birkerød, med virtuell databehandling är det i det närmaste ovidkommande var vi finns rent fysiskt, säger Bjarne Bodin.

BioStata har själv klarat sig ifrån svårigheten att hitta riskkapital då de båda grundarna Bjarne Bodin och Peter Lipczak tidigare sålt det numera konkursade Cyncron Biometrics. En miljon danska kronor från den försäljningen har pumpats in i BioStata. Bolaget omsätter i dagsläget 5-6 miljoner danska kronor, med vinst på sista raden. 

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Danska IT-bolaget BioStata räknar med att dubbla personalen inom det närmaste halvåret. Bland annat ska jakten på nya svenska kunder […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så hanterar han galna tillväxten

    Sommarintervju: ”Upprustningen är ett apparat som inte bara kan stängas av.” Det säger Daniel Ljunggren, vd för Mildef, och menar att bolagets tillväxt är här för att stanna.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.