onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Precise Biometrics säkrar 30 miljoner till nylansering

Lundaföretaget Precise Biometrics har säkrat 30 miljoner kronor i kredit hos danska finansbolaget Antech Invest. Pengarna ska gå till lansering av det som ska bli framtidens huvudprodukt: ett smart mobilskal.

Som Rapidus tidigare rapporterat ser det förlusttynga teknikbolaget Precise Biometrics framtiden i mobila applikationer. Senare i år lanseras ett smartphone-skal med inbyggd fingeravtrycksläsare. Användaren slipper pinkod för att öppna telefonen och ska även kunna logga in på stängda webbsidor med hjälp av sitt fingeravtryck.

Med produkten breddar sig Precise från företag och myndigheter till att även sälja till privatpersoner. Det ska gå att beställa skalet direkt från bolaget, även om man idag inte vill säga vad det kommer att kosta.

— Det är en mycket bredare produkt än vad vi haft tidigare, säger finanschefen Patrik Norberg som räknar med att skalet kommer stå för merparten av intäkterna redan under 2012.

Med kapitalet från Antech Invest förbereds nu serietillverkning. Skalen, som bland annat utvecklats för iPhone och surfplattor, har själva fingeravtrycksläsaren på nedre delen av framsidan. På baksidan finns en hållare för det smarta id-kort som bolaget använder i sin lösning. Tanken är att höja säkerheten genom att matcha biometrin mot ett lokalt kort istället för i en central databas.

Under 2011 backade omsättningen för Precise, från 44,9 miljoner kronor till 21,6 miljoner. Förlusten uppgick till 33,2 miljoner. Företaget har 34 anställda och är noterat på Stockholmsbörsen. VD är Thomas Marschall.

Kristian Svensson

Lundaföretaget Precise Biometrics har säkrat 30 miljoner kronor i kredit hos danska finansbolaget Antech Invest. Pengarna ska gå till lansering […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.