torsdag 6 februari 2025

inloggad som

Nya värvningar på ÅF, Yourglobaleye och Dignitana

Det blir Göran Lawesson som blir ny chef för konsultkoncernen ÅF:s satsning på Industriell IT. Som Rapidus tidigare berättat har ÅF brutit ut sin verksamhet inom Industriell IT i ett nytt marknadsområde, som styrs från Malmö. Totalt jobbar 70 personer på fyra orter i Sverige inom det nya marknadsområdet. Göran Lawesson kommer närmast från Cybercom, där han haft ett antal ledande befattningar i södra Sverige.

Köpenhamnsbaserade Yourglobaleye har värvat Fujitsus tidigare Danmarkschef Hans Iakob Estrup som ny arbetande styrelseordförande. Bolaget håller koll på hur varor och reklamskyltar exponeras genom ett nätverk av runt 2.000 smygfotograferare som får betalt per användbar bild. Bland kunderna finns Semper, Universal Film och svenska Thule. Bakom Yourglobaleye står bioteknikprofilen Jørgen Thorball och Peter Eyermann, VD för Scandvision CPH. Bolaget har i dag fyra anställda.

Semmy Rülf blir ny styrelseledamot i medicinteknikbolaget Dignitana i Lund, ett uppdrag som han tidigare hade mellan år 2000 och 2007. Han har tidigare bland annat varit VD för Axis och ProstaLund, samt styrelseordförande för TeknoSeed. Rülf är för närvarande anställd vid VisitSweden i London, men kommer övergå till att arbeta för organisationen på konsultbasis i höst. Utöver Dignitana går han inom kort in i ProstaLunds styrelse.

Rapidus

Det blir Göran Lawesson som blir ny chef för konsultkoncernen ÅF:s satsning på Industriell IT. Som Rapidus tidigare berättat har […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Influencerbolaget nobbar Shein

    Proad, med några av Sveriges största influencers i stallet, har beslutat att inte ingå samarbeten med företag som Temu, Shein eller liknande dropshippingbutiker. Vd Magnus Noord säger att beslutet kommer gynna fortsatt tillväxt.

  • Peab andas optimism

    Byggbolaget Peab ökade omsättningen i fjärde kvartalet. ”Årets sista kvartal var starkt och visade på att vi åter är i tillväxt”, skriver vd Jesper Göransson i rapporten. Men i dagens rapportflod finns även ett par rejäla magplask.

  • Cantargia-vd:n får gå på dagen

    Göran Forsberg avgår som vd för cancerforskningsbolaget Cantargia i Lund. Vad som ligger bakom avgången är något oklart, från bolagets håll är det locket på.


  • Influencerbolaget nobbar Shein

    Proad, med några av Sveriges största influencers i stallet, har beslutat att inte ingå samarbeten med företag som Temu, Shein eller liknande dropshippingbutiker. Vd Magnus Noord säger att beslutet kommer gynna fortsatt tillväxt.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Refined raffinerar marginalen

    IT-bolaget Refined i Malmö är något så ovanligt som ett scaleup-bolag som står på egna fötter med vinst. Medgrundaren Emil Sjödin lägger ett 2024 bakom sig med höjd marginal.

  • AI-bolaget gasar på med kändisänglar

    Helsingborgsbolaget Klang AI fyller på kassan med en nyemission och får välkända lokala profiler i ägarlistan.

  • Tretton37 i konkurs

    Det tidigare så framgångsrika IT-bolaget Tretton37 i Lund har ansökt om konkurs. Aktierna är pantsatta till en bank.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Mobill tar upp jakten på parkeringsjättarna

    Parkeringsappföretaget Mobill i Malmö satsar hårt med stärkt kassa och en nylanserad app – och tar därmed upp kampen med den många gånger större aktören Parkster i Lund.