lördag 20 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danska marknaden lyfter Apsis

|  , ,
|  

Sedan köpet av delar av danska konkurrenten Zoomios konkursbo i september har Malmöbaserade mjukvarubolaget Apsis fortsatt växa på den danska marknaden. Samtidigt har bolaget öppnat flera nya kontor, bland annat i Istanbul och Warszawa. Bara de senaste sju månaderna har antalet anställda växt från 100 till 144.

Under 2011 ökade omsättningen med 37 procent till 134 miljoner kronor, uppger VD Anders Frankel. I Malmö har personalstyrkan växt med runt 10 personer till 70 anställda sedan juni 2011. Fler nyanställningar är att vänta även på ledningsnivå. Just nu rekryterar bolaget såväl ekonomichef som global försäljningschef. Den största tillväxten sker dock på andra håll, bland annat vid det nya utvecklingskontoret i Warszawa.

Apsis teknik används för digitala nyhetsbrev och riktade e-postutskick. I september köpte Malmöbolaget delar av Köpenhamnsbaserade Zoomios konkursbo. I första hand rörde affären Zoomios kundstock, av 20-talet anställda vid konkursen var det i slutändan bara den tidigare VD:n som följde med i transaktionen.

— Vi har sett en väldigt stor tillväxt i Danmark under året. Jag har inte alla siffrorna från konkurrenterna ännu, men om vi inte redan är det tror jag vi är på god väg att bli den största nyhetsbrevsleverantören i Danmark, säger Anders Frankel.

I september 2010 köpte norska riskkapitalbolaget Norvestor 73 procent av aktierna i Apsis. Resten ägs av Anders Frankel samt delar av ledningsgruppen.

Joel Lyth

Sedan köpet av delar av danska konkurrenten Zoomios konkursbo i september har Malmöbaserade mjukvarubolaget Apsis fortsatt växa på den danska […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.