onsdag 21 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Växande spelbolag i skånsk etablering

Konkurrensen om Öresundsregionens spelprogrammerare tilltar. Samtidigt som Ubisoft Massive jagar 100 nya medarbetare öppnar hårdsatsande Midasplayer kontor i Malmö.

I dagsläget sysselsätter Midasplayer 140 anställda varav ett hundratal finns vid det största utvecklingskontoret i Stockholm. Redan innan sommaren ska antalet anställda vara uppe i över 200.

Daniel Persson från Southend Interactive är rekryterad att leda Öresundssatsningen och ytterligare två utvecklare är kontrakterade. Vid slutet av januari ska personalstyrkan vara uppe i tio anställda.

— Det är den storleken vi normalt håller på våra team som jobbar med ett specifikt uppdrag, men det är definitivt möjligt att vi växer ytterligare i Malmö, säger Sebastian Knutsson, en av Midasplayers fem grundare.

Under namnet King.com har Midasplayer tidigare utvecklat småspel, som patienser och pussel där spelarna kan satsa en slant på att utmana varandra på nätet. Försäljningen har främst skett genom partner som MSN, Yahoo och Expressen. Nu har fokus skiftats till spel på sociala nätverk, där bolaget snabbt nått stora framgångar på Facebook bland annat med spelet Bubble Witch Saga.

— Det spelas dagligen av 3,3 miljoner användare på Facebook och det är inom den sektorn vi nu ser en stor tillväxt, säger Sebastian Knutsson.

Fyra av de fem medgrundarna har en bakgrund inom internetportalen Spray och startade Midasplayer 2003. Med som investerare finns riskkapitalfonderna Apax Partners och Index Ventures som 2005 deltog i en finansieringsrunda där Midasplayer tog in 34 miljoner euro. Huvudsätet finns på Malta.

Förutom Stockholm finns utvecklingskontor i Rumänien och Polen. 2010 omsatte det svenska dotterbolaget 90 miljoner kronor med en vinst på drygt 3 miljoner.

Joel Lyth

Konkurrensen om Öresundsregionens spelprogrammerare tilltar. Samtidigt som Ubisoft Massive jagar 100 nya medarbetare öppnar hårdsatsande Midasplayer kontor i Malmö. I […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • Några tröstande ord till spelbolagen

    Investerarna har inte försvunnit – de investerar bara mindre. Det var ett av budskapen till spelutvecklarna från investerarpanelen vid Nordic Games i Malmö.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.