fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånskt konsortium bygger cancerteknik för hemmet

Securitas Direct, Sony Ericsson och Hemocue ingår i konsortiet som i dag fick klartecken för 10 miljoner kronor i bidrag från statliga Vinnova. Med en total budget på 22 miljoner kronor ska projektet under ledning av institutionen för datavetenskap vid LTH ta fram teknik för vård i hemmet av svårt cancersjuka patienter.

Bland övriga parter som ingår i konsortiet finns Regionalt cancercentrum syd, avdelningar för medicinsk teknik och cancervård vid Skånes universitetssjukhus samt mjukvaruinstitutet Sigrun i Lund. Vinnovas 10 miljoner kronor kommer från programmet Utmaningsdriven innovation. Av de övriga 12 miljonerna hämtas hälften från de näringslivspartner som ingår och hälften från de offentliga aktörerna. Nu ska en organisation för att driva projektet byggas upp.

— Vi ska dels använda befintliga resurser som doktorander på universitetet och teknik från företagen. Men organisationen ska också göra en del nyanställningar, säger professor Boris Magnusson på institutionen för datavetenskap på LTH .

Målet med satsningen är framför allt att anpassa den teknik som redan i dag används på sjukhus så att den blir så säker och lättbegriplig att cancerpatienter själva kan hantera den i hemmet under distansövervakning från sjukhusen. Det kan exempelvis röra sig om att ge rätt dosering av smärtstillande läkemedel via dropp.

Notan för cancervården beräknas skena de kommande åren då befolkningen blir allt äldre och enligt Sigruns VD Sten Minör är hemvård något som de deltagande företagen redan tittar på.

— Securitas Direct sitter exempelvis på en plattform för larm i hemmet och Hemocues teknik för blodanalys skulle kunna användas i hemmet, säger Sten Minör.

Under första delen av programmet Utmaningsdriven Innovation ligger fokus på ren teknikutveckling, men Vinnova har redan nu utlovat en ny pott där ansökningarna gäller kommersialisering av tekniken. Totalt delar Vinnova ut minst 260 miljoner kronor inom programmet.

Joel Lyth

Securitas Direct, Sony Ericsson och Hemocue ingår i konsortiet som i dag fick klartecken för 10 miljoner kronor i bidrag från statliga […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.