måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöteknik ska sälja Singapore till turister

Malmöbolaget Pre-view har tecknat ett nytt kontrakt med teleoperatören Singtel från Singapore. Pre-view utvecklar mjukvara som syr ihop flera bilder till en panoramavy. Operatören ska använda tekniken för att visa upp Singapores turistattraktioner på webben.

Det var i samband med Öresund Mobile Meetup i somras som Singtel fick upp ögonen för Pre-view. Singtels teknikchef bestämde sig på stående fot att köpa panoramabilder från Pre-view, till ett värde av 1,2 miljoner kronor. Nu utökas det kontraktet.

— Singtel ska bygga ut streetview-teknik för sina nyckelstäder. Med vår teknik kan man gå in i exempelvis köpcenter och parker, och möjligheterna är mycket större än med Googles motsvarande tjänst, säger VD och grundaren Magnus Janson.

Enligt honom ska Singtel utvidga till de andra marknader där operatören och dess dotterbolag är aktiva, vilket bland annat innebär Australien, Bangladesh och Indien.

Utöver Singtel har bolaget tecknat avtal med Diakrit, som framställer marknadsföringsmaterial för fastighetsmäklare. Andra kunder som använder bolagets teknik är de tre hotellkedjorna Clarion, Radisson och Scandic.

Magnus Janson äger 40 procent av bolaget. Resten ägs av den IT-inriktade affärsängeln Nils Andersson genom företaget Box Play i Södertälje.

Pre-view är ett av sju bolag som under november lämnar inkubatorn Minc. Bland de övriga finns mjukvarubolaget Binary Peak och MobileTail, som utvecklar en webbtjänst för att guida till rätt mobilabonnemang.

Anders Frick

Malmöbolaget Pre-view har tecknat ett nytt kontrakt med teleoperatören Singtel från Singapore. Pre-view utvecklar mjukvara som syr ihop flera bilder […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.