lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… men Nokia drar ingen lärdom från andra sidan Sundet

Aalborgs universitet tar över lokaler och utrustning när Nokias forskningsanläggning med 1.000 anställda i Köpenhamn läggs ner. Planen är att skapa ett nytt entreprenörskluster, framför allt inom IT och telekom. Likheterna med AstraZenecas flytt från lokalerna i Lund är slående. Trots det har parterna inte tittat närmare på övergången till Ideon Medicon Village.

— Nej, det har vi inte gjort. Men vi hoppas ändå att det i de här lokalerna framöver kommer att finnas en stark forskningsmiljö och många nystartade företag som kan växa, säger Peter Ib på Nokia.

Han ansvarar för Nokias så kallade Bridge-program, som ska underlätta för de anställda att skaffa ett nytt jobb i egen eller någon annans regi. Av de 1.000 anställda i Köpenhamn har 300 hittills valt entreprenörsvägen. Tolv av grupperna har redan fått ekonomiskt stöd från Nokia.

Nokias lokaler ägs av PFA Ejendomme och hyreskontraktet tas nu över av Aalborgs universitet. Universitetet kommer att flytta in till sommaren.

— Vi saknar plats samtidigt som vi redan finns utspridda på tre ställen i Köpenhamn. Nu får vi möjlighet att samlokaliseras och våra studenter får större möjligheter att arbeta med problemorienterade projekt, säger Aalborgs universitets rektor Finn Kjærsdam till Rapidus.

Anders Frick

Aalborgs universitet tar över lokaler och utrustning när Nokias forskningsanläggning med 1.000 anställda i Köpenhamn läggs ner. Planen är att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.