tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

EXTRA: I kväll får Ørestad arena för 650 miljoner

I kväll beslutar Köpenhamns kommunfullmäktige att bygga en ny dansk superarena vid Ørestads tågstation. Men samarbetet över Sundet ser ut att bli minimalt.

Möjligen kan Malmö Arena och Ørestads multiarena göra gemensam sak vid större idrottsevenemang. Det menar Malmö Arenas VD Karin Mårtensson som i övrigt har mycket svårt att se några synergieffekter.

— Det gagnar varken Malmö Arena eller Köpenhamn att det finns två arenor i Öresundsregionen inom mycket nära avstånd, säger hon.

Kultur- och fritidsnämnden samt ekonominämnden i Köpenhamn har redan bifallit planerna för arenan och i kväll väntas fullmäktige ta det slutgiltiga beslutet efter tio års diskussion. Därmed ligger vägen öppen för en i stort sett identisk anläggning för 15.000 personer bara tjugo minuters körväg från Malmö Arena i Hyllie.

Kostnaden uppgår till 650 miljoner danska kronor, enligt finansieringsförslaget som Rapidus tagit del av. Köpenhamn ökar sitt anslag från 200 miljoner kronor till 325 miljoner. Fonden Realdania skjuter till resterande 325 miljoner.

Ørestads arena ska vara klar 2015. I morgon, fredag, håller överborgmästare Frank Jensen, Realdanias VD Flemming Borreskov samt Köpenhamns kultur- och fritidschef Pia Allerslev presskonferens i Bella Sky Bar i Ørestad om multiarenan.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

I kväll beslutar Köpenhamns kommunfullmäktige att bygga en ny dansk superarena vid Ørestads tågstation. Men samarbetet över Sundet ser ut att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.

  • Tetra Pak investerar i impactbolag

    Hässleholmsbaserade Recoma, som tillverkar byggskivor av återvunna kartonger, får ett kapitaltillskott från en tungviktare inom kartongindustrin: Tetra Pak. Nu kan Recomas intäkter gå från 7 till 40 miljoner kronor.

  • Mångmiljardaffärer när skånska fastigheter byter ägare

    På kort tid har fastigheter för nära 15 miljarder bytt händer i skånska strukturaffärer. Den senaste i raden är Acrinovas rekordförsäljning av mer än hälften av beståndet.

  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Fastighetsveteran siktar på Skåne

    Bengt Kjell, ett blytungt namn inom den svenska industrin och fastighetssektorn, vill med sitt bolag Hagabacken köpa skånska fastigheter. I ett joint venture med det lokala bolaget Tecto Group skapas dotterbolaget Hagabacken Skåne.

  • Trångt för industrin i Malmö

    Uthyrningen av skånska logistikfastigheter taktar på bra och industrifastigheter går starkt. Men i Malmö är det ont om plats för nya etableringar. Det visar en ny rapport.

  • Jan Barchan rör om i fastighetsgrytan

    Ett skånskt fastighetspussel läggs om när finansmannen Jan Barchans Briban Invest köper ut Sydsvenska Hem från börsen. Samtidigt gör han en miljardaffär med Trianon som upplöser det korsvisa ägande som funnits mellan de båda fastighetsbolagen.

  • Sernekes konkurs förföljer Doxa

    Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa har ansvarsförbindelser till byggföretaget Serneke trots att det sålts och sedan gått i konkurs. Det framgår av bolaget kvartalsrapport som kom på torsdagen.