måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Efter teknikskiftet — Erisma växer i Australien

Efter ett par tuffa år i mitten av 2000-talet har Erisma Technologies i Malmö åter fått fart på försäljningen av sitt mobila system för hantering av arbetsorder. Planerna på en USA-lansering har skrotats, istället sker expansionen i Australien.

Erisma har utvecklat ett system för återrapportering av tid, material och andra resurser via mobiltelefoner och handdatorer. Fokus ligger i första hand på servicebolag och i kundlistan syns Sydtotal, Presto Brandsäkerhet och Maintpartner.

Nu siktar företaget även utanför Norden.

— Vi har haft ett par år med stora investeringar i utvecklingsarbete för nya mobila plattformar som Android och Iphone. I januari öppnade vi vårt första internationella kontor i Australien och en satsning på tyska marknaden ligger nära, säger Erismas delägare Mikael Nilebacke som tillträdde som VD i våras.

Ett teknikskifte från Palm till Windows Mobile gjorde att bolaget krympte till som minst tre anställda 2007. Senaste åren har den negativa trenden vänts och i dag är personalstyrkan uppe i 14 anställda.

I fjol låg omsättningen på knappt tio miljoner kronor. Verksamheten grundades 1998. Huvudkontoret ligger vid Slagthuset i Malmö.

Joel Lyth

Efter ett par tuffa år i mitten av 2000-talet har Erisma Technologies i Malmö åter fått fart på försäljningen av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.