onsdag 2 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nexam tar in kapital från änglar och EU

|  , ,
|  

Nexam Chemical på Lund Life Science Incubator har inte vilat på hanen under semestern. En nyemission i juli tillförde tolv miljoner kronor till verksamheten. Samtidigt har bolaget beviljats tre miljoner kronor till ett EU-projekt ihop med ABB.

Liksom tidigare är det affärsänglar som står för kassatillskottet i emissionen. Med kapitalet ska Nexam skala upp verksamheten i samband med att bolagets produkt för tvärbundna polymerer når marknaden. I våras fick bolaget sin första kund, en underleverantör till amerikanska flygindustrin. Affären är värd en halv miljon kronor.

— Vi jobbar vidare med flera företag i Japan och USA som testar våra produkter, säger Nexams VD Per Morin.

Nexam Chemical startades för två år sedan som en avknoppning till kemikoncernen Perstorp. Bolaget har ett flertal patentansökningar på molekyler som skapar nya tvärbindningar mellan polymerkedjor i plaster. Resultatet blir starkare och mindre värmekänsliga produkter, vilket öppnar för att billiga plaster kan användas även i avancerade tillämpningar.

I det projekt där Nexam beviljats pengar från EU-programmet Eurostars ska bolaget titta på fler potentiella användningsområden inom fälten transport och produktion. Med 400 miljoner euro i grundpotten för 2008-2013 syftar Eurostars till att främja innovation i små och medelstora företag genom marknadsorienterade utvecklingsprojekt. Bland övriga deltagare i Nexams projekt finns ABB och spanska oljejätten Repsol YPF.

Med sommarens emission har Nexam tagit in sammanlagt 41 miljoner kronor från ägarkretsen, som består av affärsänglar och de fyra grundarna.

Joel Lyth

Nexam Chemical på Lund Life Science Incubator har inte vilat på hanen under semestern. En nyemission i juli tillförde tolv […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.