fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sten K Johnson satsar på dryck i språnget

Skurupsbaserade Uswe tar in 2,5 miljoner kronor från affärsänglarna Sten K Johnson och Håkan Eksandh. Riskkapitalet ska sätta fart på Uswes exportplaner.

Efter flera års utveckling påbörjade Uswe sent 2009 försäljningen av sitt dryckessystem utformat för rally- och motocrossförare där dryckesförpackningen är placerad bakom nacken med direkt koppling till förarens nackskydd, en lösning som Uswe har patentsökt.

Första helåret året 2010 såldes 6.000 system i Sverige, Tyskland och Beneluxländerna. Omsättningen då landade på 1,5 miljoner kronor och med nuvarande försäljningsprognos ska den i år nå upp till 3,5 miljoner.

— Vi har kontakter med intresserade distributörer i bland annat Nordamerika, Asien och Europa. Men för att göra den expansionen behövde vi kapital och mer kompetens i bolaget, säger VD Karl-Johan Engdahl.

Hittills har försäljningen uteslutande gått till motorsporten, men modeller för cyklister, löpare och skidåkare är också under utveckling. Då systemet bygger på plastdryckesförpackningar som inte rengörs, utan byts ut efter några dagar, ser Karl-Johan Engdahl på sikt en intressant marknad även inom det militära och hjälporganisationer.

Sedan starten har Uswe tagit in runt 4,5 miljoner kronor och har i dag sju delägare.

Joel Lyth

Skurupsbaserade Uswe tar in 2,5 miljoner kronor från affärsänglarna Sten K Johnson och Håkan Eksandh. Riskkapitalet ska sätta fart på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.