tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Playdead letar riskkapital trots kassasuccé för Limbo

Med en halv miljon sålda spel och 35 miljoner danska kronor i intäkter är Köpenhamnsbolaget Playdeads produktion Limbo den största danska spelsuccén på många år. Ändå jagar bolaget ett tvåsiffrigt miljonbelopp för att kunna färdigställa uppföljaren.

— Vi började med det nya spelet så fort Limbo var klart sommaren 2010. Limbo tog sex år att göra klart, nu ska vi göra det på halva tiden, säger Dino Patti som grundat och driver bolaget tillsammans med Arnt Jensen.

Limbo drog in sin utvecklingskostnad på 15 miljoner danska kronor på tre veckor. Spelet var förra året det tredje mest sålda på Microsofts Xbox Live Arcade. Men trots inkomster på totalt 35 miljoner kronor från Limbo är Playdead redan ute på kapitaljakt.

— Vi slipper dessvärre inte ifrån det eftersom vi hade investerare i Limbo som vill ha ut sin del. Vår budget för det nya spelet är 20-25 miljoner danska kronor och vi räknar just nu på hur mycket vi själva kan skjuta till. Jag hoppas på ungefär hälften, säger Dino Patti.

Tidigare har Playdead bland annat fått elva miljoner kronor från CAT Science, riskkapitalbolaget Fahu och Vækstfonden till utvecklingen av Limbo. Det nya spelet är något annat än Limbos svart-vita universum, men i övrigt vill Dino Patti inte ge några detaljer. Utvecklingen kommer kräva nyanställningar i bolaget, som i dag sysselsätter 13 personer i Köpenhamn.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Med en halv miljon sålda spel och 35 miljoner danska kronor i intäkter är Köpenhamnsbolaget Playdeads produktion Limbo den största […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.