onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Playdead letar riskkapital trots kassasuccé för Limbo

Med en halv miljon sålda spel och 35 miljoner danska kronor i intäkter är Köpenhamnsbolaget Playdeads produktion Limbo den största danska spelsuccén på många år. Ändå jagar bolaget ett tvåsiffrigt miljonbelopp för att kunna färdigställa uppföljaren.

— Vi började med det nya spelet så fort Limbo var klart sommaren 2010. Limbo tog sex år att göra klart, nu ska vi göra det på halva tiden, säger Dino Patti som grundat och driver bolaget tillsammans med Arnt Jensen.

Limbo drog in sin utvecklingskostnad på 15 miljoner danska kronor på tre veckor. Spelet var förra året det tredje mest sålda på Microsofts Xbox Live Arcade. Men trots inkomster på totalt 35 miljoner kronor från Limbo är Playdead redan ute på kapitaljakt.

— Vi slipper dessvärre inte ifrån det eftersom vi hade investerare i Limbo som vill ha ut sin del. Vår budget för det nya spelet är 20-25 miljoner danska kronor och vi räknar just nu på hur mycket vi själva kan skjuta till. Jag hoppas på ungefär hälften, säger Dino Patti.

Tidigare har Playdead bland annat fått elva miljoner kronor från CAT Science, riskkapitalbolaget Fahu och Vækstfonden till utvecklingen av Limbo. Det nya spelet är något annat än Limbos svart-vita universum, men i övrigt vill Dino Patti inte ge några detaljer. Utvecklingen kommer kräva nyanställningar i bolaget, som i dag sysselsätter 13 personer i Köpenhamn.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Med en halv miljon sålda spel och 35 miljoner danska kronor i intäkter är Köpenhamnsbolaget Playdeads produktion Limbo den största […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.