söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ESS-center ska ge europeiska universitetsfilialer i Lund

Chalmers blir inte det enda universitet som framöver får en permanent adress i Lund, om ESS-ledningen får som den vill. Tillsammans med Max IV skissar ledningen på ett gemensamt forskningscenter med labblokaler där ett 20-tal europeiska universitet får ansvar för var sin del.

Arkitekterna har nu börjat rita på Linxs, Lund Institute for Neutron and X-ray Science, som tidigare gått under namnet Lund Science City. Anläggningen ska binda ihop ESS och Max IV med gemensam cafeteria och föreläsningssal i mitten omgivet av 4-5 flyglar med labbutrustning för provpreparation och efterbearbetning. Varje flygel ska husera 4-5 europeiska universitet, som står för utrustningen och personalresurser.

— Tanken är att skapa ett multidisciplinärt center där varje universitet bidrar med sin specialitet. Inte för att bedriva forskning i sig, men för att preparera proven inför experiment i Max IV eller ESS, säger Colin Carlile.

Finansieringen är ännu inte spikad, Colin Carlile hoppas på stöd från aktörer som Vetenskapsrådet och Wallenbergstiftelserna. Däremot är planen förankrad hos Lundamark — Region Skånes, Lunds universitets och Lunds kommuns gemensamma bolag som äger marken där Linxs byggs.

Chalmers har redan aviserat planer på att öppna ett Lundacampus för att vara nära ESS och Max IV. Därutöver har University of Tartu i Estland och italienska Perugia University hittills visat intresse, uppger Colin Carlile.

2.000-3.000 gästforskare om året väntas till forskningsanläggningarna Max IV och ESS när de är i fullt bruk från 2025.

Erik Olausson

Chalmers blir inte det enda universitet som framöver får en permanent adress i Lund, om ESS-ledningen får som den vill. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.