fredag 4 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

CDON-grundare satsar på skånsk bombdetektor

Med ett ständigt närvarande terrorhot hoppas Lundabaserade TelluSecure på god jordmån åt sin mekaniska bomb- och knarkhund. Nu får bolaget in tidigare Metrochefen och Kinnevikveteranen Jan Sjöwall som delägare och arbetande styrelseledamot.

TelluSecure grundades i mitten av 2000-talet av elektronikkonsultbolaget Aditus Science och dåvarande Lundaprofessorn Bertil Persson. Basen var teknik för att mäta dricksvattenkvaliteten i ledningar med hjälp av doftsensorer. Sedan ett par år tillbaka fokuserar bolaget istället på luftburna dofter av gifter, narkotika och sprängmedel. Med mjukvara som kombinerar ihop signalerna från ett tiotal olika doftsensorer kan bolagets maskin detektera farliga ämnen i exempelvis paket- och godsflöden. Tänkta kunder är bolag som DHL, PostNord och Bring.

Först måste dock TelluSecures maskin färdigutvecklas från dagens betaversion, något som VD Jörgen Larsson räknar med kommer att ta ytterligare ett par år i anspråk. Bland annat behöver tiden som krävs för att scanna av varje paket kortas ned.

Med Jan Sjöwall får TelluSecure en rejäl tungviktare i styrelsen. Sedan han grundade TV-shop 1989, med avknoppningen CDON knappt tio år senare, har han bland annat varit vice VD för Metro International och ansvarat för tidningens expansion runt om i världen.

Jan Sjöwall skjuter inte till något kapital, men kommer få optioner i bolaget för sin arbetstid, uppger Jörgen Larsson. TelluSecure har idag en anställd men sysselsätter även en handfull konsulter från Aditus Science. Utöver Jörgen Larsson finns ordförande Jan Olofsson, Aditus Science ägare Bernt Böhmer och bolaget Plusteknik i Växjö i ägarlistan.

Erik Olausson

Med ett ständigt närvarande terrorhot hoppas Lundabaserade TelluSecure på god jordmån åt sin mekaniska bomb- och knarkhund. Nu får bolaget in […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.