fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danskt biodieselbolag växer i Sverige

Höjda danska skatter på biodiesel har fått Biofuel Express från Hørsholm på nordöstra Själland att satsa på den svenska marknaden. Inom fyra år hoppas bolaget att den i dag blygsamma omsättningen på 35 miljoner danska kronor ska vara uppe i en halv miljard, bland annat genom ett avtal med skånska kemikoncernen Perstorp.

Biofuel Express har tagit fram en distributionslösning för biodiesel inriktad mot den tunga fordonsbranschen. 2008 fick bolaget kapital från danska Vækstfonden men det är i Sverige, där biodiesel är skattebefriad, som tillväxten nu har tagit fart.

— Vi ser åt vilket håll utvecklingen går. Det är inte av fri vilja vi som danskt bolag har vår största marknad i Sverige. Till skillnad från i Danmark pressas biodiesel ut på den svenska marknaden, säger Biofuel Express VD Martin Sebastian Agdal.

Han kom närmast från danska Shell och leder nu Biofuel Express svenska verksamhet med tre anställda. Sedan 2009 sköter Biofuel Express dotterbolag distributionen av Perstorps rapsoljebaserade biodiesel.

I Malmö och Helsingborg ansvarar Biofuel Express nu för fem obemannade tankstationer. Därtill sköter bolaget ytterligare fem depåer åt Arriva. I Danmark har det största genombrottet hittills varit ett EU-projekt med Arriva och Citytrafik i Aalborg.

Först de senaste två månaderna har verksamheten visat positivt kassaflöde. Martin Sebastian Agdal gör bedömningen att det kommer krävas ytterligare 3-4 miljoner danska kronor för att klara den närmaste expansionen som delvis också finansieras genom avtalet med Perstorp.

Klik her for at se dansk version av artikeln

Keld Broksø

Höjda danska skatter på biodiesel har fått Biofuel Express från Hørsholm på nordöstra Själland att satsa på den svenska marknaden. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.

  • Han vill till börsen med miljardvision

    Miljöteknikbolaget Catator fördubblade omsättningen 2024 och bygger ut produktionen i Lund. Nu tar bolaget sikte på börsen nästa år och att bli ett miljardbolag.

  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.