måndag 2 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sunstone mångmiljoninvesterar i publiceringsverktyg

|  ,
|  ,

Med en investering på ett tvåsiffrigt miljonbelopp ökar Sunstone Capital sin ägarandel i Köpenhamnsbolaget Issuu. Google och New York Times finns i kundlistan, men det är det är den breda allmänheten som ska generera de stora intäkterna.

Issuu har tagit fram ett verktyg som gör det enkelt att publicera pdf-filer på nätet. Verktyget finns i en reklamfinansierad gratisversion och en betalversion. Webbsidan har 45 miljoner användare varje månad.

— Sedan december har vi sett en omsättningsökning på 50 procent och kapitalet nu går till expansion. Till sommaren ska vi lansera flera nya affärsmodeller, säger Issuus VD Michael Hansen.

Det är framför allt möjligheten att skapa en publiceringskanal för väldigt nischade tidningar, som annars har svårt att nå ut brett geografiskt, som Michael Hansen ser de stora möjligheterna.

Antalet anställda har senaste kvartalet växt från 16 till att i dag vara 26. Vid årets slut är målsättning att personalstyrkan ska ligga på mellan 50-60.

— Vi fokuserar på att växa i Danmark, Europa och USA. Kapitalet gör att vi klarar oss mer än året ut. Prioriterat nu är att attrahera rätt folk, säger Michael Hansen.

Ny styrelseordförande sedan årsskiftet är Morten Heuing, som nyligen lämnade som VD för Stepstone Solution i Danmark för att bli Ebays regionala försäljningschef för norra Europa.

Före senaste emissionen hade Sunstone investerat motsvarande 40 miljoner svenska kronor i Issuu.

Joel Lyth

Med en investering på ett tvåsiffrigt miljonbelopp ökar Sunstone Capital sin ägarandel i Köpenhamnsbolaget Issuu. Google och New York Times […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.

  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Kvinnliga investerare krokar arm med Small Cap Partners

    Nätverket Femown vill inspirera kvinnor att investera mera. Nu har ett gäng medlemmar bildat ett gemensamt bolag och gjort sin första investering.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.