tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gratis kontor i Kina för regionens IT-bolag

Øresund IT utökar samarbetet med Hong Kong Science & Technology Parks. I april öppnas dörrarna till ett obemannat kontor för danska och skånska IT-bolag som vill doppa tårna på den asiatiska marknaden.

Tanken är att bolagen ska få låna gratis kontorsyta för kortare vistelser i teknikparken i Hongkong.

— Vi börjar i liten skala. För oss är det en extremt billig satsning, som vi kommer att utvärdera när den har varit igång ett tag, säger Micael Gustafsson, chef på Øresund IT.

Det nya avtalet är inte formellt knutet till de mjuklandningsavtal — soft landing — som Öresundsuniversitetet haft med Hongkongs teknikpark i olika former sedan 2006. Däremot har mjuklandningsavtalet utnyttjats vid själva utarbetandet av överenskommelsen.

Invigningen sker i april, förutsatt att Øresund IT:s verksamhet fortsätter i sin nuvarande form. Planer finns även på att öppna liknande kontor på andra ställen i världen. Bland annat diskuteras Silicon Valley och Singapore som tänkbara alternativ.

Anders Frick

Øresund IT utökar samarbetet med Hong Kong Science & Technology Parks. I april öppnas dörrarna till ett obemannat kontor för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.