måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Acromedgrundare köper Gasporox…

Masoud Khayyami har tillsammans med en affärspartner köpt majoriteten av forskningsbolaget Gasporox i Lund. Bolaget har den senaste tiden gått på sparlåga, men nu ska verksamheten skalas upp.

Gasporox diagnoshjälpmedel för bihåleinflammation har testats på ett 40-tal patienter vid Lunds universitetssjukhus. Fortfarande återstår dock en del arbete för att gå från prototyp till det handhållna verktyg som ska kunna användas i primärvården.

Investeringen i Gasporox görs tillsammans med Masoud Khayyamis affärspartner Jens Nilsen, som har ett förflutet från telekomsektorn, och ger de båda drygt 55 procent av bolaget. Masoud Khayyami vill inte uppge köpeskillingen. Kvar som ägare står några av nyckelpersonerna i den forskargrupp som utvecklat tekniken.

Bland dem finns atomfysikprofessorn Sune Svanberg, som även står bakom SpectraCure och numera nedlagda GasOptics.

Gasporox har fram tills nu inte haft några egentliga anställda. Masoud Khayyami uppger dock att bolaget är på väg att plocka in 5-6 miljoner kronor i riskkapital, vilket ska göra det möjligt att anställa en handfull personer.

Erik Olausson

Masoud Khayyami har tillsammans med en affärspartner köpt majoriteten av forskningsbolaget Gasporox i Lund. Bolaget har den senaste tiden gått […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.