fredag 13 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sex miljoner till aktieforum på nätet

Webbföretaget Proinvestor på inkubatorn 5te i Köpenhamn har fått en investering på sex miljoner danska kronor från Strategic Venture Capital. Pengarna ska gå till utveckling och marknadsföring av ett aktieinriktat diskussionsforum samt informationsportalen IR Synergi.

— Vi bad om fem miljoner kronor, men fick sex miljoner. Detta är en riktig solskenshistoria. Nu ska vi anställa så att vi blir omkring tio personer och tack vare pengarna klarar vi oss i två år utan ytterligare investeringar, säger VD Peter Hildebrandt.

De första tre företagskunderna på IR-portalen fick Proinvestor i december, vilket enligt Peter Hildebrandt är en av orsakerna till investeringen. Hittills har verksamheten finansierats genom att sajtens användare köpt aktier i Proinvestor.

— Användarna gillar aktier, det är ju därför de är här. När vi lanserade sajten skrev många i forumet att de ville vara med och investera, vilket gjorde att 21 av dem investerade totalt 750.000 danska kronor, säger han.

Nystartade Strategic Venture Capital får mellan 35 och 40 procent av företaget, vilket ger en total värdering av Proinvestor på cirka 16 miljoner kronor. Bakom Strategic Venture Capital står Kim Mikkelsen, tidigare informationschef på Nordic Asset Management, som ägs av PFA Pension.

Peter Hildebrandt driver sedan tidigare arbetsförmedlingsföretaget LiveJob, vars affärsidé är att ta video till hjälp vid ansökning och utlysning av tjänster. Idag arbetar fyra personer på Proinvestor.

Anders Frick

Webbföretaget Proinvestor på inkubatorn 5te i Köpenhamn har fått en investering på sex miljoner danska kronor från Strategic Venture Capital. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.