tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Resurs Bank tar in kommunikationschef

Olof Engvall blir ny kommunikationschef på snabbväxande Resurs Bank i Helsingborg. Han lämnar närmast reklambranschen och Hilanders.

På Resurs Bank ska han jobba med såväl intern som extern kommunikation. Bolaget är stort inom konsumentkrediter i handeln och ägs till största delen av familjerna Bengtsson och Westin, som står bakom elektronikkedjorna Siba och OnOff, men också grundaren Thomas Paulsson har en del.

Tjänsten som kommunikationschef är ny. Olof Engvall har längre tillbaka arbetat inom medievärlden, bland annat som journalist på Sydnytt och Dagens Industri. Han har också varit informationschef på börsnoterade Readsoft. Nu blir han ansvarig för varumärke, PR och reklamstrategi på Resurs Bank och går direkt in i ledningsgruppen.

— Det är en stor utmaning, men jag är hungrig och tycker om att bygga upp saker, säger Olof Engvall.

För tredje året i rad växte rörelseintäkterna ifjol för Resurs Bank, till 724 miljoner kronor vilket gav en vinst efter skatt på 176 miljoner. Bolaget har över 200 anställda.

Kristian Svensson

Olof Engvall blir ny kommunikationschef på snabbväxande Resurs Bank i Helsingborg. Han lämnar närmast reklambranschen och Hilanders. På Resurs Bank […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.