fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Volito-ägare satsar på webb-tv

Webb-tv-bolaget This Zentury i Malmö har fått finansmannen Karl-Axel Granlund som ny ägare. Tillsammans med Malmöbolaget Lupinia och huvudägaren This Zentury Holding har Granlund investerat 6 miljoner kronor för marknadsföring och för utveckling av det tekniska systemet Zoulmate för produktion av webb-tv.

This Zenturys affärsidé är att hjälpa företag att starta, driva och tjäna pengar på egna TV-kanaler på nätet. Bolagets egen kanal ZenTV kallas för ett ”feelgood-nätverk” och har en blandning av kommersiellt och redaktionellt innehåll.

— Det är stort för oss att Axel Granlund tror på det här som en framtidsbransch: att organisationer och privatpersoner kan starta en TV-kanal på nätet för en bråkdel av vad det kostar att driva en vanlig TV-kanal, säger This Zenturys VD Trine Grönlund.

Som exempel nämner hon att en personalchef kan starta TV-kanal för att förmedla bolagets värden, och en marknadschef kan starta en kanal för att utveckla ett varumärke.  

Bland This Zenturys kunder finns Malmö Stads Näringslivskontor, Apoteket och E.on. Bolaget har sju anställda.

Lisa Kirsebom

Webb-tv-bolaget This Zentury i Malmö har fått finansmannen Karl-Axel Granlund som ny ägare. Tillsammans med Malmöbolaget Lupinia och huvudägaren This […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Tipsa oss!

    Vi på Rapidus brinner för det skånska näringslivet. Vi vill ge dig en heltäckande bevakning av det som händer i vår region. Men vi kan inte veta allt. Tipsa oss!

  • Fler blommor i skånska vägkanter

    Projektet Hela Sverige Blommar, organiserat av den anrika organisationen Hushållssällskapet, ska odla fler blommor än någonsin i Skåne. En trio skånska banker är de senaste att ansluta sig till projektet.

  • Så väcker du journalistens intresse

    Överraskning, känslor och pengar. Det är ingredienser till en artikel som väcker alla Rapidusläsares intresse. Så här gör du för att komma i tidningen.

  • Sportscom avbryter satsningen

    Helsingborgsbolaget Sportscom skulle utmana Radiosporten med livesända radioreferat från stora ligor. Men precis före fotbollspremiären drar man ur sladden.

  • Bokförlag i Helsingborg växer med förvärv

    Det börsnoterade bokförlaget Hoi Publishing, med redaktion i Helsingborg, köper Lundaförlaget Ekström & Garay. Med affären befäster Hoi sin ställning som Sveriges största hybridförlag.

  • The Conference öppnar dörrarna

    Det som började som en internkonferens är i dag en välrenommerad plattform för kreativa näringar.

  • Helsingborgsförlaget Komlitt säljs

    Bokförlaget Ordstark i Helsingborg säljer och prioriterar om.

  • Helsingborgare utmanar Radiosporten

    Sportscom heter den nya streamingtjänsten som lanseras i veckan. Bolaget har lockat tunga investerare.

  • Två öl per sekund & över 60 miljoner i vinst

    En rörelsemarginal på 32 procent är något många bolag bara kan drömma om, men så lönsam är festivalen Sweden Rock. […]

  • Minut för Minut

    Referat av Mette Carlbom Uppslutningen var stor när Rapidus på torsdagen för tjugoandra året i rad korade Årets Rapidusföretag som […]